banner39

Kazakistan'da erken seçim sinyali

Kazakistan'da muhalefetin erken seçim çağrısına iktidar partisi de destek verdi,

Orta Asya 16.02.2015, 09:42 16.02.2015, 09:42
Kazakistan'da erken seçim sinyali

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev'in başkanı olduğu Nur Otan Partisi, Halklar Asamblesi'nin 2016 yılında yapılacak devlet başkanlığı seçiminin bir yıl önce yapılması çağrısına destek verdi. 

Nur Otan Partisi Birinci Başkan Yardımcısı Bauirzhan Baibek, küresel dünyanın bir parçası olarak Kazakistan'ın dış etkenlerden olumsuz etkilendiğini belirterek, Halklar Asamblesi'nin ülkede birlik, uyum ve istikrarı güçlendirmek amacıyla devlet başkanlığı seçiminin planlanandan bir yıl önce yapılması için aldığı inisiyatifin doğru bir karar olduğunu vurguladı. 

Baibek, seçimin bir yıl önce yapılmasına ilişkin yapılan çağrıyı desteklediklerini söyledi. 

Kazak halkının refahının büyük ölçekli yatırımlara bağlı olduğuna dikkati çeken Baibek, istikrarlı bir gelecek için güven tazelemek gerektiğine işaret ederek "Tüm vatandaşlar, siyasi partiler ve toplumsal güçleri, cumhurbaşkanlığı seçimini bir yıl önceye almak için yapılan girişimi desteklemeye çağırıyoruz'' dedi.

Kazakistan'da 820 etnik ve kültürel birliği temsil eden Halklar Asamblesi, hafta sonu başkent Astana'da toplanmış ve gelecek yıl yapılması planlanan seçimin erkene alınması önerisinde bulunmuştu. 

Toplantının sonunda yayımlanan sonuç bildirgesinde Kazakistan para birimi tengenin ABD Dolar karşısındaki değer kaybı, Ukrayna krizinin bölgedeki etkileri ve petrol fiyatlarındaki düşüşün ülke için risk oluşturduğuna işaret edilmişti. Bildirgede ''Tüm Kazak halkını, vatandaşlarımızın refahını daha da artırmayı garanti eden Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev etrafında toplanmaya çağırıyoruz'' denilmişti.

Kazakistan'a 1995 Anayasası'yla getirilen başkanlık sistemine göre yasama meclisi, başkanın onayı olmadan faaliyette bulunamıyor. Kazakistan'da 2007'de  yasamanın yetkilerini artıran anayasa değişiklikleri kabul edilmiş ve devlet başkanının görev süresi 7 yıldan 5 yıla indirilmişti. Nazarbayev, 2011'de oyların yüzde 95,55'ini alarak dördüncü kez başkan seçilmişti. Nazarbayev, 2016'da yapılacak devlet seçimlerinde aday olmayı planladığını açıklamıştı. 

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?