Kazakistan'da Geleceğin Enerjisi Forumu yapıldı

Kazakistan'ın, BM Yeşil İklim Fonundan 250 milyon dolar alması planlanıyor

Kazakistan'da Geleceğin Enerjisi Forumu yapıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’ın çevre dostu teknolojilerinin gelişmesi için Birleşmiş Milletler (BM) Yeşil İklim Fonundan 250 milyon dolar alması planlanıyor.

Astana EXPO 2017 uluslararası fuarı kapsamında "Geleceğin Enerjisi Forumu"nda konuşan Kazakistan Enerji Bakanı Kanat Bozumbayev, Birleşmiş Milletler İklim Fonu ile birlikte Kazakistan’da zararlı gaz atıklarının azaltılmasıyla ilgili projenin planlandığını belirtti.

Bozumbayev, “Almatı kentinde zararlı gaz atıklarının yüzde 20’si kömürle çalışan ısıtma santrallerinden kaynaklanıyor. Bu santrallerin kömür yerine doğal gaz kullanmasıyla ilgili çalışmalar yapacağız.” dedi. Söz konusu proje için BM Yeşil İklim Fonu tarafından 250 milyon dolar verilmesinin söz konusu olduğunu ifade eden Bakan Bozumbayev, “Proje henüz oluşturulmadı. Fonun belirlediği rakam değişebilir.” ifadesini kullandı.

"PETROL FİYATININ ARTMASINI BEKLİYORUZ"

Bozumbayev, petrol fiyatları ile ilgili tahminlerin sorulması üzerine, İran, Suudi Arabistan ve Rusya'nın petrol üretim miktarını artırmasına rağmen petrolün tüketilmeye devam ettiğini belirtti.

Petrol fiyatlarındaki düşüşün üretim maliyeti yüksek olan Kuzey Amerika’daki kaya gazı madenlerinin yanı sıra Afrika ve Latin Amerika ülkelerindeki bazı petrol şirketlerinin kapanmasına neden olduğunu hatırlatan Bozumbayev, “Eğer siyasi sorunlar ve savaş gibi gelişmeler yaşanmazsa petrol fiyatlarının artması kaçınılmaz. Çünkü dünya ekonomisi gelişiyor. Dünyada nüfusun artmasıyla tüketim de artıyor. Dolayısıyla biz petrol fiyatlarının artmasını bekliyoruz.” yorumunu yaptı.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2016, 15:44
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35