banner39

Kazakistan'da hedef 300 bin otomobil

Kazakistan yılda 300 bin otomobil üretimi hedefliyor

Orta Asya 16.04.2013, 15:40 16.04.2013, 15:40
Kazakistan'da hedef 300 bin otomobil

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kazakistan Yeni Teknolojiler ve Sanayi Bakan Yardımcısı Albert Rau, oto-sanayicileri toplantısında ülkenin hedefinin yıllık 300 bin otomobil üretimi olduğunu söyledi. Bakan Yardımcısı Rau, son iki yılda otomobil üretiminde iki kat artış yaşandığını kaydederek, "Bu gelişmeye tüm sanayi sektörünün katkısı var. Özellikle demiryolu endüstrisi otomobil üretimini hızlandırdı" dedi.

Rau, Kazakistan'ın Gümrük Birliği üyesi olduğunu hatırlatarak, son iki yılda halkın dış ülkelerden sipariş ettiği ikinci el arabaya talepte düşüş yaşandığını kaydederek buna karşılık yerel üretimde artış olduğunu açıkladı. Gümrük Birliği çerçevesinde 2015 yılından itibaren oto-sigorta yönteminin faaliyete geçeceğini belirten Bakan Yardımcısı Rau, bu dönemden sonra ülke içinde yerli otomobil sayısında artış sağlanacağından emin olduğunu ifade etti.

Toplantıda Kazakistan'daki araçlar hakkında mevcut ve geçmiş yıllara ait bilgiler de verildi. Buna göre, 1991 yılında Kazakistan'da 1 milyon 400 otomobil bulunurken, bu rakamın 2011 yılında 4 milyona ulaştığı kaydedildi. Bunların içinden 3 milyon 500 bin aracın ise binek otomobil olduğu açıklandı.

Diğer yandan, oto-sanayicileri toplantısının gündem konusu ise trafiğe çıkması sakıncalı olan araçlardı. Eskimiş araçların hurdaya çıkartılması içinse devletin konuyla ilgili stratejik programının bulunmasının gerektiği kaydedildi.

 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?