banner39

Kazakistan'da 'helal sertifikası' tekelleşti

Kazakistan'da yönetim gıda ürünlerine helal sertifikası verilmesini tekeline aldı. Sertifikanın helal olan ismini de adil olarak değiştirdi

Orta Asya 26.02.2015, 13:56 26.02.2015, 14:08
Kazakistan'da 'helal sertifikası' tekelleşti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’da gıda ürünleri ve işyerlerine verilen ‘Helal’ sertifikaları ile ilgili düzenlemeye gidildi. 1 Mart 2015 tarihi itibariyle ürünlere ve işyerlerine ‘Helal’ etiketi yapıştırılamayacak.

Kazakistan KTK televizyonunun haberine göre “Helal” etiketleri kaldırılarak yerine ‘Adil’ yazılı etiketler yapıştırılacak. Haberde ülkede sertifikanın çok sayıda kuruluş tarafından verilmesi ve suiistimallerin yaygınlaşması sebebiyle böyle bir uygulamaya gidildiği belirtildi.

Son 1,5 senede Kazakistan’da ürünler için yeni standartlar getirildi ve 250 imam bu ürün bilgilerini öğrenmek için özel kurslara katıldı.

Kazakistan Müslümanları Dini İdaresi Standardizasyon bölümü başkanı Beybit Mirzageldiev, 1 Mart gününden itibaren tüm helal sertifikalarının iptal edileceğini, eğitimlere katılan imamların adil sertifikası vereceğini söyledi.

Mirzageldiev, Adil sertifikasının sadece gıda ürünleri için geçerli olacağını belirterek bu ürünleri üretip sertifika almak isteyen şirketlerin üretim merkezlerine gözetleme kameraları konulacağını söyledi.

Yorumlar (0)
23
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?