banner15

Kazakistan'da Hizb-ut Tahrir davasında ceza yağdı

Almatı'da görülen Hizb-ut Tahrir davasında sanıklara çeşitli oranlarda hapis cezası verildi

Kazakistan'da Hizb-ut Tahrir davasında ceza yağdı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’ın Almatı şehrinde Hizb-ut Tahrir üyesi oldukları iddiasıyla yargılanan beş kişiye altı yıl ile 7,5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası verildi.

Almtı Mahkemesi sözcüsü Kuandik Eshimet’in "Novosti-Kazakistan" ajansına bildirdiğine göre uzun süredir devam eden Hizb-ut Tahrir davası sonuçlandı. Yargılanan beş sanığa altı yıl ile 7,5 yıl arasında değişen oranlarda hapis cezası verildi. Cezaların tanıkların ifadelerine ve video kayıtlarına göre verildiğini belirten mahkeme sözcüsü, sanıkların Almatı’da iki toplantıya katılarak anayasal düzeni şiddet yolu ile değiştirme suçlarının sabit olduğunu savundu.

Sanıkların isimleri Mukhit Musahojanov, Erbolat Ospanov, Kuanish Botbaev. Onlasyn Duisenbai ve Ashat Sarsembayev olarak açıklandı.

Savcılığa göre Musahojanov Hizb-ut Tahrir’in Almatı'daki lideri. Musahojanov, Ospanov ve Sarsembayev’in evlerinde yapılan aramalarda ise örgüt dökümanı ele geçirildi.

Almatı şehir mahkemesi Musahojanov’a yedi yıl, Ospanov, Botbaev ve Sarsembayev’a altışar yıl hapis cezası verdi.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 14:27
YORUM EKLE
YORUMLAR
Muvahhid Mansur (Seyf'ulİslam)
Muvahhid Mansur (Seyf'ulİslam) - 6 yıl Önce

Hizb-ut Tahrir'e Sadece Kazakistanda değil.Dünyanın her bölgesinde zulüm yapılmakta..Çünkü Onun hedefi Çok büyük.Kefereler ve hainler onun koymuş olduğu hedeften çok korkmaktalar.İslami bir toplum inşa etme projesi korkutuyor.Raşidi hilafet düşüncesi başta batı ve onların sadık uşaklarını korkutuyor. onun için onlar zulümde geri durmuyorlar. lakin bir şeyi onutuyorlar... Zulüm ettikçe Hizb-ut Tahrir taraftarları artıyor.ve hedefe doğru hızla ilerliyor.. Bu Allah'a hiçte zor değil..Akledenlere..

banner39

banner50

banner47

banner48