banner39

Kazakistan'da 'radikallik'le mücadele kararı

Kazakistan lideri Nazarbayev, ülkesinin Güvenlik Konseyi toplantısında 'radikal' gruplarla mücadele talimatı verdi

Orta Asya 25.02.2015, 16:28 25.02.2015, 16:56
Kazakistan'da 'radikallik'le mücadele kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, ülkede ‘radikallikle mücadele’yi hızlandırma talimatı verdi.

Kazak Cumhurbaşkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, Nazarbayev ülkesinde ‘aşırıcılık ve terörizmle mücadele’ konusunun görüşüldüğü Güvenlik Konseyi toplantısına başkanlık etti.

Toplantıda 2014 yılında kabul edilen Ulusal Güvenlik Stratejisinin uygulanması, Silahlı Kuvvetlerin güçlendirilmesi, ve gelecek yıl için güvenlik alanında alınacak acil tedbirler değerlendirildi.

Nazarbayev, toplantıda yaptığı konuşmada alınan tedbirler sayesinde Kazakistan'da ulusal çıkarlarının uygun düzeyde korunduğunu ancak ‘dini aşırılıklar’ ve terör riski ile hem küresel ve hem de bölgesel krizlerin yol açtığı ekonomik sıkıntılarla mücadele etmek zorunda kaldıklarını söyledi. Nazarbayev’e göre bu risklerden dolayı yasalarda belirtilen mevcut terörle mücadele yasalarının altyapısını geliştirmek gerekiyor.

Toplantıda Kazakistan’ın "aşırılık ve terörle mücadele" alanında yasal ve kurumsal mekanizmaları geliştirmesi, özel kuvvetlerin bu tür tehlikelere karşı hazırlığının yüksek düzeye çıkartılması kararlaştırıldı.

Yorumlar (0)
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?