Kazakistan'da Türk dizilerine kısıtlama

Kazakistan'da önümüzdeki yıldan itibaren Türk ve Kore dizileri gösterilmeyecek, yerli yapımlar teşvik edilecek

Kazakistan'da Türk dizilerine kısıtlama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Kültür ve İletişim Bakanı, düzenlediği basın toplantısında 2014 yılından itibaren Kazakistan'da Türk ve Kore dizilerinin gösterilmeyeceğini söyledi.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da İletişim Merkezi tarafından Kaz Medya Merkezi'nde düzenlenen haftalık bilgilendirme toplantısına konuk olan Kazakistan Kültür ve İletişim Bakanı Muhtar Kul-Muhammed, aldıkları karar ile 2014 yılından itibaren devlet kanalarında Türk ve Kore dizilerinin gösterilmeyeceğini kaydetti.

Devlet bütçesinden yabancı dizilere büyük paraların harcandığını kaydeden Kul-Muhammed, bunun yerine yerli yapımlara destek çıkacaklarını söyledi. Alınan karar gereği önümüzdeki yıldan başlayarak Türk ve Kore dizilerinin satın alınmayacağını vurgulayan bakan, bu dizlere ayrılan bütçe ile tarihi ve kültürel film ve dizilerin çekileceğini ifade etti.

Kazakistan'da yayın yapan en büyük devlet kanlarından olan ve bünyesinde on kanalı barındıran Kazakistan ve Habar kanallarında yirmiden fazla Türk ve Kore yapımı diziler gösteriliyordu. Dizilerin ortalama fiyatları ise 1500 -4500 dolar arasında değişiyor.

Güncelleme Tarihi: 11 Kasım 2013, 11:32
banner53
YORUM EKLE

banner39