banner39

Kazakistan'da yüzde 20 oranında devalüasyon

Kazakistan'da Merkez Bankası’nın para politikasında gevşemeye gitmesi sebebiyle tenge dolar karşısında yüzde 20 değer kaybetti

Orta Asya 11.02.2014, 12:10 11.02.2014, 12:14
Kazakistan'da yüzde 20 oranında devalüasyon

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'da Merkez Bankası, para birimi tengeyi yüzde 20 oranında devalüe etti.

Kazakistan'da Merkez Bankası’nın para politikasında gevşemeye gitmesi tengenin dolar karşısında değer kaybetmesine neden oldu.

Kazak Merkez Bankası aldığı bu son kararla para birim tengeyi 4 yıl aradan sonra yeniden devalüe etmiş oldu. Dövize müdahaleyi esneten Kazak Merkez Banka’sının bu kararından sonra 1 dolar 155 tengeden 180 tengeye çıktı.

Emlak piyasasında çöküş, petrol fiyatlarındaki düşüş ve dış borç ödemelerindeki sorunlar Kazakistan Merkez Bankası'nın 2009’da Tenge’yi dolar karşısında yüzde 20 devalüeye etmesine yol açmıştı.

Kazakistan Merkez Bankası 2010’den bu yana uyguladığı müdahaleci para politikası ile tengeyi 145-155 bandı arasında tutmuştu.

Küresel ekonomideki dalgalanmaların Kazakistan ekonomisinin de etkilendiğini belirten Kazak ekonomi otoriteleri, Rus Rublesi'nin son 1 yıl içinde dolar karşısında 7,1 değer kaybetmesinin para politikası değişikliğinde etkili olduğunu belirtiyor.

Ödemeler dengesinde yaşanan sorunlar ve ciddi olarak beliren devalüasyon beklentisi ise para politikasındaki gevşemeyle girilen dalgalı kur koridorunun nedeni olarak gösteriliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?