banner15

Kazakistan'daki Aktöbe saldırısına müebbet

Kazakistan'da geçen yıl düzenlenen terör saldırısı sonrası yakalanan grup üyeleri hakkında müebbet hapis cezası verildi

Kazakistan'daki Aktöbe saldırısına müebbet

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Aktöbe'de haziran ayında meydana gelen terör saldırısı düzenleyenler hakkında müebbet hapis cezası verildi.

Kazakistan basını bu yıl Haziran ayında ülkenin kuzey batısındaki Aktöbe şehrinde terör saldırısı düzenleyen kişilere mahkeme tarafından verilen müebbet hapis cezası haberini yayımladı.

Haberde, mahkemenin söz konusu terör saldırısını işleyen grubun 7 üyesinin ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldığı belirtildi. Hapis cezasına çarptırılanların isimleri Janabil Kuanyshbayev, Bakyt Kuanyshbayev, Alibek Akpanbetov, Arsen Tanatarov, Askhat Rahmetov, Anuar Sadihov ve Askhat Imangaliev olarak açıklandı. Eylem yapan grubun diğer iki üyesi olan Azamat Abdrakhmanov’a 20 yıl ve Aidos Jubanov’a 22 yıl hapis cezası verildi.

Şahıslar kamu güvenliği ve düzenine, Kazakistan vatandaşlarına ve onların mal varlıklarına karşı ağır suç işlemekten suçlu bulundu.

Dava, Aktöbe şehri özel mahkemesinde mağdurlar, tanıklar ve süreç içinde bulunan diğer katılımcıların güvenliğini sağlamak için, kapalı oturum olarak gerçekleşti.

Mahkemeye çıkartılan 29 kişiden 9'una ağır cinayet, 18'ine suç hakkında ihbarda bulunmamak ve iki kişiye de cinayeti gizlemek suçlamaları yöneltildi.

5 Haziran 2016 tarihinde 25 kişilik terörist bir grup silah satan Pallada ve Panter adlı dükkanlara saldırı gerçekleştirmişti. Buradaki silahları ele geçiren grup daha sonra şehirdeki askeri birliğe de saldırı düzenlemişti. Bu saldırılar sonucu üçü asker olmak üzere sekiz kişi öldürülmüştü.

Kazak güvenlik güçlerinin düzenledikleri anti-terör operasyonunda grubun 18 üyesi öldürülmüş ve 9 üyesi gözaltına alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 29 Kasım 2016, 14:34
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48