banner39

Kazakistan'daki gösterilerde bin kişiye tutuklama

Kazakistan’da arazi protestolarında beş günde binden fazla kişinin tutuklandığı açıklandı

Orta Asya 27.05.2016, 11:11 27.05.2016, 11:36
Kazakistan'daki gösterilerde bin kişiye tutuklama

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'ın tanınmış sivil aktivistlerinden Muhtar Taycan 21 Mayıs tarihinde başlayan arazi yasası protestolarında binden fazla kişinin gözaltına alındığını ve çoğunun tutuklandığını söyledi. 

Muhtar Taycan, "21 Mayıs protestolarında bin 83 kişi tutuklandı, bunlardan hiçbiri yasaları ihlal etmedi. Bunlar eğitimli ve vatansever insanlardır. Bu insanlar Atyrau, Uralsk, Almatı ve diğer şehirlerde tutuklandılar. Biz 21'nci yüzyılda yaşıyoruz ve artık sivil girişimlere karşı bu tür baskıları geride bırakmalıyız” dedi.

informburo.kz sayfasının haberine göre, Kazakistan Başsavcılığı "hala protesto toplantıları hakkında bilgilerin netleşmediğini” gerekçe göstererek tutuklananların sayısı hakkında bilgi vermekten kaçındı.

21 Mayıs'ta Kazakistan güvenlik güçleri ülke genelinde yapılmak isteten izinsiz protesto toplantılarını engellemişti. Kazaklar yabancılara uzun süreli toprak kiralamasını öngören Arazi Kanunu değişikliklerini protesto etmek istemişlerdi.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev geçtiğimiz günlerde hükümetin genişletilmiş toplantısında bu yasanın bazı maddelerinin geçerliliğinin 2017 yılına kadar durdurulduğunu açıklamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
29
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?