banner15

Kazakistan'daki saldırıda bilanço büyüyor

Kazakistan’ın Aktöbe şehrinde bir askeri birim ile silah dükkanına yapılan saldırıda ölü sayısı 19'a ulaştı. Saldırıyı ise “Kazakistan’ı Özgürleştirme Ordusu" adlı ismi ilk kez duyulan bir örgüt üstlendi

Kazakistan'daki saldırıda bilanço büyüyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'ın Aktöbe şehrinde önceki gün meydana gelen silahlı saldırılarda, bilanço giderek büyüyor. Şu ana kadar saldırılarda 19 kişinin hayatını kaybettiği ortaya çıkarken, saldırıyı da ismi ilk kez duyulan bir örgüt üstlendi; 'Kazakistan’ı Özgürleştirme Ordusu'

Kazakistan'da yayın yapan “Ozodlik” radyosu, haberi, örgütün “Bu saldırılar Nazarbayev diktatörlüğüne karşı Kazakistan'ın demokratik gelişimini isteyenlerin ilk saldırısıdır” sözlerine yer vererek duyurdu.

Kazakistanlı yetkililer dün öğlen saatlerinde kimliği belirsiz kişilerin bir silah dükkanına, bir saat sonra da bir askeri birime saldırı düzenlediği bilgisini vermişti.

Öte yandan saldırıda ölenlerin 12'sinin saldırganlar, 6'sının polis ve bir kişinin de sivil olduğu ifade ediliyor.

Yerel kaynaklar, 300 bin nüfuslu Aktöbe kentinde sıkı yönetime geçildiğini ve internet bağlantılarının kesildiği ve denetimlerin arttığı belirtiliyor.

Rusya sınırına 100 kilometre uzaklıktaki Aktöbe'de 2011 yılında intihar saldırısı düzenlenmişti. Saldırıda güvenlik güçlerine ait bir bina hedef alınmıştı.

Güncelleme Tarihi: 07 Haziran 2016, 12:46
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48