banner39

Kazakistan'dan Japonya'ya yatırım karşılığında arazi

Tokyo hükümeti Orta Asya için mücadelede Kazakistan'dan endüstriyel bölge tahsisi karşılığında Nazarbaev’a yatırım sözü verdi

Orta Asya 10.11.2016, 13:50 10.11.2016, 13:50
Kazakistan'dan Japonya'ya yatırım karşılığında arazi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbaev’in Japonya’ya ziyaretinde, Japonya'nın Kazakistan ekonomisine 1,2 milyar dolar yatırım yapacağı açıklandı. Astana hükümeti ise buna karşılık Japon şirketlerine endüstriyel ve özel ekonomik bölgeler tesis edecek.

Nazarbaev Tokyo’da İmparator Akihito ve Başbakan Shinzo Abe ile görüşmeler yaptı. Japonya'nın mali kapasitesi Çin kadar olmasa da Orta Asya'da Pekin ile rekabet etmeye hazırlanıyor.

Üzerinde çalışılan anlaşmalara göre Japon Tokyo Rope Almaty şirketi Kazakistan’da demir üretimi yapacak. Gelecek sene ise Japonlar Almatı’da bir donanım tesisi kuracak.

2019 yılına kadar Japon iş adamları Kazakistan'da maliyeti 1,2 milyar dolar olan 13 proje gerçekleştirecek.

Japonya, uzun bir süredir Orta Asya ülkeleri ile işbirliği yapıyor. Geçen yüzyılın başlarında Japon şirketleri Kazakistan başta olmak üzere birçok Orta Asya ülkesinde çeşitli projeler başlatmıştı.

Japonlar Kazakistan'da özellikle petrol rafinerilerin modernizasyonu ve uranyum sektöründe işbirliği yapmıştı. Japonya'nın bir sonraki adımı ise Kazakistan'daki nükleer santrallerin yapımında Rusya ile rekabete girmek olduı. Ancak bu proje Kazakistan'da elektrik fazlalığı nedeniyle askıya alındı.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?