banner15

Kazakistan'dan Orta Asya Barış Gücü önerisi

Kazakistan'da düzenlenen bir forumda bölge ülkelerinin tamamının katılımıyla barış gücü kurulması önerildi

Kazakistan'dan Orta Asya Barış Gücü önerisi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan'da faaliyet gösteren "Tacik-Afgan Sınırı Operasyonları Gazileri Derneği” Başkanı Murat Muhamedcanov BM gözetiminde Orta Asya ülkeleri güvenlik güçlerinin katılımıyla bir barış gücünün oluşturulması gerektiğini söyledi.

Muhammedcanov’un teklifine göre bu barış gücüne Orta Asya’daki bütün ülkelerin özel kuvvetlerinden birlikler katılmalı. Dernek Başkanı, Kaizer Askeri-Yurtseverlik Kulübünün "Cumhurbaşkanı Nazarbayev'in ilk askerleri" şiarı ile gerçekleştirdiği forumda yaptığı konuşmada "Afganistan'da askeri-siyasi durumun kötüleşmesi ve bunun Orta Asya bölgesine yansımasından dolayı biz bir bölgesel güvenlik programını geliştirdik" dedi.

Dernek başkanına göre "bölge güvenlik güçlerinin göndereceği iki veya üç tugay, savaş birimleri, muharebe destek birimi yanı sıra teknik ve lojistik destek birimlerinden oluşan BM himayesindeki Orta Asya ortak barış gücünü oluşturmaya ihtiyaç vardır.

Muhammedcanov konuşmasında "Emir verildiğinde bu güvenlik birliği askeri çatışma bölgesine hareket edecek ve beklenmedik ani saldırıları önleyecektir. Çatışma durumunda ise dış ve iç tehditlere karşı koyacak yerel askeri birimlerin eylemlerini koordine edecektir” ifadelerini kullandı.

Murat Muhamedjanov Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’e “Küresel barış elçisi” ünvanı verilmesini de önerdi.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 16:59
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35