banner39

Kazakistan'dan Rusya'ya petrol teklifi

KazTransOil Genel Müdürü Şmanov “Rusya ve Kazakistan hükümetleri arasında yapılan anlaşma gereği Çin’e gönderilen toplam 7 milyon ton Rus petrolünün hacmini 10 milyon tona çıkartmaya hazırız” dedi

Orta Asya 30.05.2016, 12:26 30.05.2016, 12:26
Kazakistan'dan Rusya'ya petrol teklifi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kazakistan’ın milli petrol şirketi KazTransOil’un Genel Müdürü Nurtas Şmanov, Rusya ile Kazakistan hükümetleri arasındaki anlaşma kapsamında Çin’e yıllık 7 milyon ton petrol gönderdiklerini, bu miktarı 10 milyon tona çıkarabileceklerini belirtti.

Şmanov, iletişim merkezinde düzenlenen basın toplantısında, Rusya ile Kazakistan hükümetleri arasında yapılan anlaşmayı anımsattı. Söz konusu anlaşma uyarınca Çin’e yıllık 7 milyon ton Rus petrolü gönderildiğini belirten Şmanov, bunun hacmini, herhangi bir teknik işlem yapmadan 10 milyon tona çıkartmaya hazır olduklarını bildirdi.

Petrol miktarı ve tarifenin artırılmasıyla ilgili Rus petrol şirketlerine yazı gönderdiklerini ifade eden Şmanov, 3 milyon ton ek petrol için tarifenin, gerçek ve tahmini maliyetlerle şirketin kar politikasına göre belirleneceğini söyledi.

Ülkedeki en büyük petrol transit şirketi KazTransOil’un ülke genelinde 5 bin 373 kilometre uzunluğa sahip petrol boru hatları bulunuyor.

banner53
Yorumlar (0)
22
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?