banner39

Kazakistan'ın geleceği Nazarbayev'e bağlı

Kazak meclisinin Nazarbayev'in görev süresini uzatma kararının ardından tartışmalar sürüyor

Orta Asya 17.01.2011, 10:34 01.03.2011, 16:56
Kazakistan'ın geleceği Nazarbayev'e bağlı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kazakistan meclisi devlet başkanı Nursultan Nazarbayev'in veto etmesine rağmen onun başkanlık süresinin uzatılması için referandum yapılmasına karar verdi. Bununla da Nazarbayev'in önümüzdeki 10 yıl içerisinde de başkanlığa devam edeceği büyük ölçüde kesinlik kazanmış oldu.

Kazakistan merkezi seçim kurulu referandum yapılabileceğini duyurdu. Referandumda Nazarbayev'in 2020 yılının 6 Aralık tarihine kadar başkanlığa devam etmesi konusu halka sorulacak. Yetmiş yaşındaki Nazarbayev yirmi yıldan fazla bir süredir başkanlık yapıyor. 1995 yılında referandum kararı ile yetkileri 1999'a kadar uzatıldı.

Pravda gazetesine açıklama yapan BDT ülkeleri Ensitütüsü Orta Asya ve Kazakistan biriminin başkanı Andrey Grozin, Nazarbayev'in batı ülkelerine mesaj göndermek istediğini öne sürdü: "Nazarbayev'in görevi devam etmeği istememesi ve meclisin onun bu kararına rağmen referandum kararı alması sadece bir oyun" diyen Grozin, meclisin Nazarbayev'in kontrolünde olduğunu hatırlattı. Grozin'e göre, böylece Nazarbayev'in isteği dışında görevde tutulduğuna dair bir imaj oluşturmak isteniyor.

Ayrıca Kazak halkı Kırgızistan'da yaşanan olaylar sonrasında ülkelerinde de benzer olayların yaşanmasından endişe duyuyor. Onlar Nazarbayev'in göreve devam etmemesi durumunda benzer olayların Kazakistan'da da yaşanabileceğini ve ülkenin geleceğinin tehdit altında kalabileceğini düşünmekte. Kazakistan'da 2001 yılında bir grup iktidara gelmek için çaba gösterdi. Rahat Aliyev ve taraftarları başarılı olamadılar. Sonrasında ise Avrupa'ya kaçmak zorunda kaldılar. Ancak Nazarbayev'in bu konuda başarılı olmasına rağmen ülke içerisindeki gruplar etkisini artırmaya ve zenginleşmeye devam etti.

Grozin'in iddiasına göre şu anda Kazak devlet başkanı onların taleplerini de göz önünde tutmak zorunda. Rus uzman onun durumunu 1970'li yılların sonunda SSCB başkanı Brejniyev'in içerisinde bulunduğu duruma benzetti. Politbyuro üyeleri Brejniyev'in sözünü dinlememeye ve kendi isteklerine göre karar almaya başlamıştı.

Ayrıca Grozin gruplar arasında da gizli bir savaşın başlatıldığını iddia etti. Onun sözlerine göre bu savaş içerisinde güvenlik birimleri de yer almakta. Nazarbayev'in varis tayin etmesi ise imkansız gözükmekte.

 

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?