banner39

Kerimov ailesi hakkında yeni yolsuzluk iddiası

Özbek lider Kerimov'un kayınbiraderinin bazı devlet şirketlerindeki yetkilerini kullanarak 800 milyon dolarlık yolsuzluk yaptığı öne sürülüyor

Orta Asya 03.02.2015, 16:51 03.02.2015, 16:51
Kerimov ailesi hakkında yeni yolsuzluk iddiası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan’da anayasaya aykırı olarak altıncı defa cumhurbaşkanlığına aday olan İslam Kerimov ve ailesi ile ilgili yolsuzluk iddialarına bir yenisi eklendi. Özbek liderin kayınbiraderi 800 milyon dolarlık yolsuzluk yapmakla suçlanıyor.

Özbek bağımsız gazeteci Aleksey Voloseviç Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un kayınbiraderi Ekberali Abdullayev’le ilgili yolsuzluk belgeleri olduğunu söyledi. Aleksey Voloseviç’in elindeki belgelere göre Abdullayev Fergana bölgesinde yer alan "Kuvars" özel şirketi, Fergana yağ fabrikası, Kızılkum çemento ve Fergana petrol işleme tesislerindeki görev ve yetkilerini kullanarak devlete ait paraları zimmetine geçirmiş.

20 Ekim'de Taşkent Şehir Savcılığı tarafından da onaylandığı öne sürülen belgede Cumhurbaşkanı Kerimov’un kayınbiraderinin yasa dışı yoldan elde ettiği parayla ilgili şu ifadelere yer verildi:

“800 milyon ABD doları nakit olarak suç örgütü temsilcileri tarafından Abdullayev’e verildi. Bu suçlamayı Taşkent şehir savcısı Obidov onayladı. Konuyla ilgili olarak Özbek istihbaratı da suç duyurusunda bulundu. “

Voloseviç, “Resmi olmayan kaynaklara göre Abdullaev ve suç ortaklarının duruşması geçen ay yapıldı. Kaynağa göre Ocak ayının ortalarında mahkeme bu suç örgütünü mahkum eden kararını açıkladı. Ancak mahkemenin kararı akrabalarına bile tebliğ edilmedi. Ancak benim elde ettiğim dosyada kapalı kapılar artında yapılan mahkemeye ait bilgiler var” ifadelerini kullanıyor.

banner53
Yorumlar (0)
3
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü