banner39

Kerimov mağdurları yeni yönetimden umutlu

Eski Sovyetler Birliğine kurulan İslami Uyanış Partisinin Özbekistan bölümünü açmaya teşebbüs eden Abdullah Utaev hakkında, oğlundan yeni yönetime bulunması talebi geldi

Orta Asya 03.11.2016, 16:28 03.11.2016, 16:36
Kerimov mağdurları yeni yönetimden umutlu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

25 yıl önce kaçırılan Özbek imamın oğlu yeni yönetimden babasının bulunmasını istedi.

Özbekistan’ın bağımsızlık sürecinde 1990'lı yıllarda ülkenin tanınmış İslam alimlerinden Abdullah Utaev, İslam Kerimov rejimi tarafından kaçırılmış ve ondan bir daha haber alınamamıştı.

Azadlı radyosunun haberine göre, şu anda ABD yaşayan Abdullah Utaev’in oğlu Ubaydullah Utaev, ülkenin geçici Devlet Başkanlığını üstlenen Shavkat Mirziyayev’den babasının bulunmasını istedi.

Eski Sovyetler Birliğine kurulan İslami Uyanış Partisinin Özbekistan bölümünü açmaya teşebbüs eden Abdullah Utaev, 1992 yıl 15 Aralık'ta Taşkent’in Huvaydo caddesinde silahlı kişiler tarafından kaçırıldıktan sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı.

1947 doğumlu Abdullah Utaev’in ailesi yaklaşık 25 yıldır haber alamadıkları Utaev'in hala hayatta olup olmadığını dahi bilmiyor.

Radyoya konuşan oğul Utaev, İslam Kerimov’un ölümünden sonra siyasi ve dini tutuklular için yeni umutlar dönemi başlayacağını ve yeni hükümetin Müslümanlara karşı adaletsizlik yapmayacağı beklentisi içinde olduklarını söyledi.

İslam Kerimov’un 27 yıllık dikta rejiminde, onlarca siyasi ve dini liderler ülkeden kaçmış, hem ülkede hem de yurtdışında yaşayanlara ise çeşitli suikastlar düzenlemişti.

Yorumlar (0)
30
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?