banner39

Kerimov sonrası kara liste açıklandı

Özbekistan devlet tv kanalı Kerimov döneminde işten kovulan başbakanlar ve diğer yetkililer hakkında bir program yayınladı

Orta Asya 21.11.2016, 09:43 21.11.2016, 09:43
Kerimov sonrası kara liste açıklandı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan devlet tv kanalı geçtiğimiz günlerde ölen eski Devlet Başkanı İslam Kerimov döneminde işten çıkarılan başbakanlar hakkında program yayınladı.

Özbekistan devlet tv kanalında yayınlanan programda Kerimov döneminde görevlerinden uzaklaştırılan devlet yetkilileri, sanatçılar ve yazarların kara listesi olduğu belirtildi.

Özbekistan’da eski Cumhurbaşkanı İslam Kerimov sadece muhaliflere değil, kendisinin şahsi olarak beğenmediği devlet adamlarına da çeşitli baskılar uyguluyordu.

Kerimov'un siyasi tarihi birçok hukusuzluğa örnek teşkil edecek olaylarla dolu. Bunlardan biri 2012 yılının kasım ayında vefat eden eski Başbakanlardan Shukrullo Mirsaidov’u kendine rakip olarak gördüğü için işten kovmuş ve sokak ortasında polise dövdürmüştü.

1992-1995 yıllarda Başbakanlık yapmış Abdukhoshim Mutalov ise görevinden zorla istifa ettirildikten sonra lise öğretmenliğine atanmıştı.

1991-1993 yılları arasında Özbekistan Parlamentosu Başkanı olan Shavkat Yuldashev, 2003 yılında BBC'ye verdiği bir röportajda niçin görevden alındığını bilmediğini söylemiş, 51 yaşında görevden uzaklaştırılan Yuldashev’e bir daha hiçbir yerde iş imkanı verilmemişti.

Kerimov’un selefi olan ve Gorbaçev tarafından eski SSCB Parlamentosu başkanlığa getirilen Rafik Nişanov 25 yıl vatanına geri dönememiş ancak İslam Kerimov'un vefatından sonra Özbekistan’a gelebilmişti.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?