Kerimov sonrası Özbekistan'da Kazakistan'la ilk görüşme

Özbek lider Kerimov'un ani ölümünün ardından yerine geçen Mirziyayev, Kazak yetkililerle ticari konuları içeren ilk görüşmesini gerçekleştirdi

Kerimov sonrası Özbekistan'da Kazakistan'la ilk görüşme

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan geçici Cumhurbaşkanı Shavkat Mirziyayev, Kazakistan Başbakan Yardımcısı Askar Mamin ile dün bir görüşme gerçekleştirdi.

UzA devlet ajansının bildirdiğine göre, Kazakistan heyeti, Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in özel bir talimatı ile Taşkent’e geldi. Toplantıda taraflar Nursultan Nazarbayev’in 12 Eylül tarihinde Semerkant'a yaptığı ziyaret sırasında, Özbekistan ve Kazakistan arasında varılan anlaşmaların uygulanması konusunu ele aldı.

Toplantıda tartışılan ana konulardan birinin iki ülke arasındaki ticaret cirosunun hacminin artırılması olduğu bildirildi.

Ancak Özbek muhaliflere göre, Özbekistan’ı 27 yıl dikta rejimi ile yöneten İslam Kerimov’un ani ölümünden sonra oligarşik bir darbe ile kendini geçici Cumhurbaşkanı ilan eden Başbakan Shavkat Mirziyayev’in yeni uygulamaları Özbek toplumunda tansiyonunu artırıyor.

Örneğin, ülkede eğitim sistemini bozan ve yüksek eğitim kurumlarını rüşvet merkezine çevirdiği için görevinden atılan Rustam Kasimov yeniden eğitim bakanı olarak atandı. Aynı suçlamalarla görevinden alınan Buhara valisi Samoydin Husanov başka bir göreve atandı.

Bunun yanında Özbekistan’da pamuk hasadı dolayısıyla Başbakanın tüm kamu görevlilerini ve okullarda eğitim gören öğrencileri pamuk toplamak için tarlalara gönderme talimatı verdiği belirtiliyor.

4 Aralık'ta yapılması planlanan Devlet başkanlığı seçimlerinde tıpkı Kerimov döneminde olduğu gibi sözde seçimlere hazırlanması, bu seçimlerde gerçek muhaliflerin yer verilmemesi de Özbek ve uluslararası toplumda protesto tepkilerini artırıyor.

Bu uygulamaların Kerimov döneminden sonra yeni ilerleyici uygulamalar bekleyen Özbekleri sokağa dökebileceğinden endişe ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 23 Eylül 2016, 12:23
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35