banner39

Kerimov, Türkmenistan'da

Türkmenistan'a iki günlük bir ziyaret düzenleyen Özbekistan liderinin gündeminde bölgedeki gelişmeler ve doğalgaz sevkiyatı var

Orta Asya 23.10.2014, 16:13 23.10.2014, 18:52
Kerimov, Türkmenistan'da

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan Cumhurbaşkanı İslam Kerimov, Türkmenistan’a iki günlük resmi bir ziyaret gerçekleştiriyor.

Taşkent Ajansı, Kerimov’un Türkmen meslektaşı Gurbanguli Berdimuhamedov ile ikili ilişkilerin yanında Orta Asya bölgesini ilgilendiren ve uluslararası konuları ele alacağını duyurdu.

Görüşmeler sonunda iki liderin ortak açıklama yapacak ve Özbekistan ile Türkmenistan arasında işbirliğini öngören anlaşmalar imzalayacak. Görüşmelerde Afganistan sorunu ve doğal gaz paylaşımı gibi konuların ön plana çıkacağı bildiriliyor.

Gözlemcilere göre her iki devlet son zamanlarda Afganistan ile sınırlarında güvenlik tedbirlerini arttırıyor. İslam Kerimov için Afganistan konusu kendi rejiminin ayakta tutabilme faktörü idi. Yani o bugüne kadar güneyden gelecek tehlikeyi bahane ederek ülkesinde iktidarını pekiştirmeye çalıştı. Aşkabat’ta Kerimov’un bu konuyu yine gündeme taşıması bekleniyor.

Türkmenistan lideri bu konu hakkında açık konuşmasa da, son zamanlarda Türkmen sınır güvenlik güçlerinin Afganistan tarafına ilerlediği iddia ediliyor.

Kerimov ve Berdimuhamedov’un ele alacağı bir diğer konu ise doğalgaz sevkiyatı. Türkmen gazı Özbekistan üzerinden Çin’e satılacak ve bu hat 2015 senesinde tam olarak çalıştırıldığında 55 Milyar metreküp gaz nakledilecek.

Son zamanlarda Orta Asya bağımsız devletleri liderlerinin ikili görüşmelere hız vermeleri dikkat çekiyor. Gözlemcilere göre bunun esas nedeni Ukrayna krizinde Rusya’nın baskıcı politikaları.

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?