banner39

Kerimov'un ölümünü duyuranlara gözaltı

Özbekistan'da Kerimov ölmeden öldüğünü duyuran ve bu konuda haber yapanlar gözaltına alındı

Orta Asya 08.09.2016, 15:03 08.09.2016, 15:03
Kerimov'un ölümünü duyuranlara gözaltı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'ın Namangan şehrinde Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un ölümü resmen açıklanmadan bu konuda Telgraf ve WhatsApp ağlarında mesaj yayınlayan 10’dan fazla kişinin tutuklandığı bildirildi.

Ozodlik radyosunun haberine göre Özbek yetkililer Taşkent şehri ve ilinde orta ve meslek okulları öğrencilerinden telefonlarındaki Kerimov’un ölümüyle ilgili haberlerin silinmesini talep ediyor.

Radyonun kaynağına göre, Namangan’ga gözaltına alınan 12 kişi "Devlet Başkanı İslam Kerimov'un ölümü ile ilgili kışkırtıcı haberleri yaymakla” suçlanıyorlar.

İsimleri açıklanmayan bu kişiler yine “kamu düzenine karşı risk oluşturmak ve iletişim ağlarında bilerek yanlış bilgi dağıtmak” suçlamalarıyla Milli Güvenlik Servisi tarafından sorgulanıyor.

Kerimov’un ölüm haberleri sadece sosyal ağlarda değil, bazı internet yayınlarında da 29 Ağustos’ta haber verilmeye başlanmıştı.

Taşkent hükümeti 28 Ağustosta Kerimov’un hastanelik olduğunu açıkladıktan sonra Telgraf ve WhatsUpp ağlarında onun öldüğü haberleri yaygınlaşmaya başlamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
25
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?