banner15

Kerry'den Türkmenistana siyasi tutuklu baskısı

ABD Dışişleri Bakanı Kerry'nin Türkmen liderden dini gerekçelerle mahkum edilenlerin serbest bırakılmasını istediği belirtiliyor

Kerry'den Türkmenistana siyasi tutuklu baskısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Türkmenistan ziyaretinde siyasi ve dini gerekçelerle mahkum edilen tutuklularla ilgili konuyu gündeme getirdiği ve serbest bırakılmalarını istediği bildirildi.

Kerry'nın Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbanguli Berdimuhamedov ile yaptığı görüşmede ülkedeki insan hakları ihlallerine de değindiği belirtiliyor. Görüşmeye katılan üst düzey bir ABD'li yetkili "Dışişleri bakanımız Türkmenistan’da dini sebeplerle tutuklanan 87 mahkumun serbest bırakılması konusunda işbirliği teklif etti” dedi.

Berdimuhamedov’un ise buna cevaben konunun teknik sorun olduğunu ve uzmanlar arasında tartışılması gerektiğini söylediği kaydedildi.

Türkmenistan insan hakları alanında yaygın şekilde eleştiriliyor. İnsan hakları örgütleri bu ülkeyi dünyanın en baskıcı ve izole ülkelerden biri olarak tanımlıyor ve Kuzey Kore’ye benzetiyor.

Kerry görüşmelerden sonra Türkmen yetkililerle insan hakları konusunu “insani” çerçevede ele aldıklarını söyledi. Bunun yanında ABD Dışişleri Bakanı ve Türkmenistan cumhurbaşkanı bölgedeki barış ve güvenlik konularını da görüştü.

Güncelleme Tarihi: 05 Kasım 2015, 16:56
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35