banner39

Kırgız cumhurbaşkanı başörtüsü yasağını savundu

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, okullarda başörtüsü yasağının yerinde ve laiklik için gerekli olduğunu savundu

Orta Asya 20.02.2015, 15:42 20.02.2015, 15:42
Kırgız cumhurbaşkanı başörtüsü yasağını savundu

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, okullarda başörtüsü yasağının laiklik için gerekli olduğunu savundu.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Servisi, Cumhurbaşkanının ülke meclisindeki vekili Moldakun Abdyldaev’ın 19 Şubat’ta yaptığı konuşmada Atambaev’ın öğrencilerin başörtüsü ile okula gelme konusundaki anlayışını çarpıttığını açıkladı.

Basın sevisinden yapılan açıklamada Atambayev’in daima laik giyim tarzını savunduğu belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Atambayev, özellikle gençler ve öğrenciler arasında İslami giyinme şeklini reddetmektedir. Bu pozisyon devletin anayasada vurgulanan laik karakterinden kaynaklanmaktadır. Dolaysıyla okullara kızların başörtüsü ile gelmeye engel olan yetkililerin çabalarını destekliyoruz.”

Açıklamada Atambayev’in 3 Kasım 2014 tarihindel Savunma Konseyi toplantısında yaptığı konuşmada Müslümanlığın kıyafet ile değil, iyi davranış, aklın saflığı ve güzel ahlak ile ortaya konulması gerektiğini savunduğu bildirildi.

Yapılan açıklamada “Birileri bize hicap ya da nikabı İslami diye dayatacaksa, yarın Kırgız milli giysisi ile gezenler ya da çağdaş görüntü verenler gayrımüslim olarak ilan edilecektir. Oysa Kur'an-ı Kerim İslami ya da İslami olmayan giysiden bahsetmemektedir. İslam’a göre insan temiz ve güzel giyinmelidir” ifadeleri kullanıldı.

Yorumlar (1)
Gönül 7 yıl önce
Olmadi Sayin Cumhurbaskanim, olmadi. Üzdünüz bizleri, bizler Türkiye deki zihniyeti bozuk kesim ile mücadele ederken, Türkiye yi kendisine örnek aldigini söyleyen,bizlerin de saygi cercevesinde cumhurbaskanimiz gibi gördügümüz bir yüyügümüz olarak aciklamalariniz bizleri fevkalade sasirtdi! Allah yardimciniz olsun,insallah yalnis kararinizdan dönersiniz!
31
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?