Kırgız makamlarına 'kız kaçırmaları durdur' çağrısı

Birleşmiş Milletler Kırgız makamlarına kız kaçırma olaylarını sonlandırma çağrısı yaptı

Kırgız makamlarına 'kız kaçırmaları durdur' çağrısı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'daki Birleşmiş Milletler (BM) bürosu, bir polis karakolunda evlilik için kaçırılan kızın öldürülmesiyle ilgili endişelerini dile getirdi.

Ülkenin hükümetine hitap eden Birleşmiş Milletler raporunda, ülke yasaları ve uluslararası anlaşmalar gereğince gelin kaçırma uygulamasına karşı gerekli tedbirlerin alınması çağrısı yapıldı.

BM çağrısında, “Çocuk evliliği ve zorla evlendirmeler insan hakları ihlalleri sayılır ve bu gelecekte sadece bu şekilde evlenenler için değil, tüm toplumun refahı için de olumsuz sonuçlar doğuracak. Gelin kaçırma ve zorunlu evlilik olaylarının Kırgız kültürü ve gelenekleriyle ilgisi yoktur, bu sadece savunmasız insanların haklarının ihlalidir ”denildi.

Birleşmiş Milletler raporlarına göre, Kırgızistan'a 24 yaşın altındaki kadınların yüzde 13,8'i zorla evlendirildiler. BM Kırgızistan'daki bu yasadışı uygulamanın ortadan kaldırılmasını desteklediğini ve 2022'ye kadar Kırgızistan ile imzalanan anlaşmalara paralel olarak faaliyetlerinde konunun öncelikli olduğunu vurguladı.
27 Mayıs'ta, Chuy ilinde 20 yaşındaki Burulay Turdaali adlı kız İlçe Emniyet Müdürlüğünde öldürülmüştü. Onunla evlenmek isteyerek kaçıran genç önce kızı bıçaklayarak öldürmüş, sonra kendini bıçaklamıştı. Şu anda bu genç yoğun bakım ünitesinde yatıyor.

 

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2018, 12:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER