Kırgız muhalifler Kırgızgaz'ın satılmasına karşı

Kırgızistan muhalefeti hükümetin ‘Kırgızgaz’ işletmesinin Rus Gazprom’a satılmasına karşı olduğunu açıkladı

Kırgız muhalifler Kırgızgaz'ın satılmasına karşı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'ın gaz dağıtım şirketi Kırgızgaz'ın borçları ile birlikte Rusya'nın Gazprom şirketine bir dolara satılmasına ülkedeki muhalefet karşı çıkıyor.

Kırgızistan hükümeti, devlet bünyesindeki 'Kırgızgaz' doğalgaz dağıtım ve servis kurumunun Rusya'nın Gazprom şirketine satılmasına karar vermiş ve devir işlemlerini başlatmıştı. Özbekistan'dan aldığı doğalgazı Kazakistan üzerinden taşıyarak ülkenin başlıca şehirlerine dağıtım yapan 'Kırgızgaz' borçları ve altyapısını yenileyememeis sebebiyle iflasın eşiğine gelmişti. Hükümet ise ülkenin doğalgazda olan ihtiyacının kesintisiz giderilmesi için işletmeyi Rusya'nın Gazprom kurumuna borçları ile birlikte 1 ABD doları gibi sembolik bir ücretle satılmasını kararlaştırdı.

Öte yandan bu kararı onaylamayan muhalefet kanadı devlet işletmesinin başka bir ülke şirketine devredilmesine karşı çkıyor.

Bu yılın haziran ayında iki ülke hükümetleri arasında varılan protokol anlaşmasını onaylamayacağını bildiren meclisin "Ata Curt" ve "Respublika" Partileri, Kırgızgaz işletmesinin devlet bünyesinde kalarak devam etmesini veya yüzde 50'lik kısmının satılmasını istiyor.

Koalisyon grubun içindeki Ata Meken de söz konusu hükümet kararının gözden geçirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Kimi muhalif milletvekilleri ise, işletmenin açık artırımla satılması gerektiğine vurgu yaparak, bu şekilde daha verimli olacağını ileri sürüyor.

Güncelleme Tarihi: 20 Kasım 2013, 16:57
banner53
YORUM EKLE

banner39