banner39

banner35

Kırgız ve Tacik yetkililer sınır için masada

Kıgızistan-Tacikistan sınırındaki gerginliklerin ardından iki ülke Başbakan Yardımcıları Bişkek'te bir araya geldi

Orta Asya 31.01.2014, 15:08 31.01.2014, 15:08
Kırgız ve Tacik yetkililer sınır için masada

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgız Tacik sınır muhafız askerleri arasında 11 Ocak'ta çıkan çatışmanın ardından iki komşu ülke Başbakan Yardımcıları Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te bir araya geldi.

Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Kırgız-Tacik sınırındaki durumunu ele almak ve sınırdaki sorunların giderilmesine yönelik önlemler geliştirmek amacıyla Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Tokon Mamıtov ve Tacikistan Başbakan Yardımcısı Muradali Alimardon'un başkanlığında heyetlerarası toplantı yapıldı.

Tacik tarafının isteği üzerine organize edilen toplantıda, tarafları ilgilendiren sınırdaki sorunların giderilmesi konusunda anlaşmaya varıldığı belirtildi.

Sınırdaki tansiyonun düşürülmesi ve sınır belirleme çalışmalarına devam edilmesi yönünde kararlarını yineleyen Başbakan Yardımcıları arasında bir protokole imza atıldığı ifade edildi.

Açıklamada, tarafların, bir sonraki toplantının şubat ayı ortasında Kırgız-Tacik sınırında yapılması konusunda mutabakat sağlandığı bildirildi.

Kırgız tarafının yol yapım çalışmaları yüzünden çıktığı belirtilen çatışmada altı Tacik, beş Kırgız askeri yaralanmıştı. Çatışmanın ardından bölgedeki güvenlik birimleri yöneticileri, her iki tarafın askerlerini ve diğer özel güvenlik birimlerini ortak sınır bölgesindeki yerleşim biriminden uzaklaştırmak konusunda mutabık kalmışlardı.

Yorumlar (0)
24
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?