Kırgız vekil: Başörtüsü kültürümüzün parçası

Kırgızistan milletvekili Bakiruulu, “Başörtüsü İslam'ın emri ve geleneğimizin bir parçasıdır” dedi

Kırgız vekil: Başörtüsü kültürümüzün parçası

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Ar Namus Partisi milletvekili Tursunbay Bakiruulu ülke genelinde zaman zaman  başörtüsüne karşı yapılan çıkışlara işaret ederek, Kırgız kadınlarının da eskiden başörtülü olduklarını söyledi.

Bakiruulu, Kırgız kültüründe kullanılan ve günümüzde kadınların milli baş giysisi olarak bilinen Eleçek'in evli bir kadın tarafından takıldığını ve İslam'da belirtilen şartlara uygun olduğunu kaydetti. Kadınların sadece yüz kısmının görükebildiğini belirten Bairuulu, Eleçek'in hem milli kıyafet, hem de İslam fkhına uygun olarak kullanıldığını anımsattı.

Kırgız Vekil Bakiruulu eğitim yerlerinde başörtülü öğrencilerin okula alınması gibi nedenlere zaman zaman gündeme taşınan tartışmalara da tepki gösterdi.

Her sakallının Müslüman olmadığını veya her sakallının bir terörist olarak algılanmaması gerektiğini vurgusulayan Bakiruulu, Romanya ile Yunanistan milli takımları arasında düzenlenen futbol karşılaşmasında Yunanistanlı futbolcuların birçoğunun sakallı olduğuna dikkat çekerek, "Onları kimse bölücü ve terörist olarak göstermedi, fakat Müslüman sakallı olunca mı terörist oluyor?" dedi.

Güncelleme Tarihi: 21 Kasım 2013, 14:11
banner53
YORUM EKLE

banner39