Kırgızistan 26 yaşında | FOTO

31 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan bu gün 26'ncı bağımsızlık yılını kutluyor

Kırgızistan 26 yaşında | FOTO

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan, 31 Ağustos 1991 yılında Sovyetler Birliği'nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmişti.

Kırgızistan nüfusu 5 milyondan biraz fazla. En büyük şehri ve Başkenti Bişkek’te, ülke nüfusunun yüzde 20’si yaşıyor.

Kırgızistan ekonomisi ise, genelde hayvancılık ve tarım ağırlıklı. Kişi başı gelir, yıllık 2,200 dolar civarında. Yani, bize göre oldukça ekonomik bir destinasyon.

Kırgızistan demek, Cengiz Aytmatov demek. Kırgızistan demek Manas destanı demek.

Kırgızistan tarihi ise, binlerce yıl öncesine dayanıyor. At üstüne yaşamış bu güler yüzlü toplum, 1881 yılında Rusya İmparatorluğu egemenliği altına girdikten sonra, 1991 yılında bağımsızlığına kavuşmuş. Ülkede, Kırgızca ve Rusça konuşuluyor. Türkçe kelimeleri de içeren kelimeler kullanıyorlar ama çok net bir şekilde anlaşılamıyor.

Kırgızistan dini ise yüzde 76 İslam olarak biliniyor. Rusya’nın egemen olduğu dönemlerde ise, genellikle Devlet Ateizm içerisinde yaşamış bir toplummuş Kırgızlar.

Kırgızistan’da yaşam, genelde doğa ile içe içe aslında. Ülkenin topraklarının büyük bir çoğunluğu dağlarla kaplı olunca, özellikle keçe çadırları içerisinde yaşan Kırgızistan kadınları evin hanımı ve düzeni sağlayacı olarak biliniyor. Bu arada, çok güzel de ata biniyorlar.

Kırgızistan erkekleri ise, genellikle çekik gözlü, güler yüzlü insanlar. Kırgız erkekleri, özellikle hayvanları gün içerisinde yaylalarda yetiştiren evin reisi olarak biliniyor.

KIRGIZİSTAN NEREDE?

Orta Asya’nın tam kalbinde bulunan Kırgızistan’ın Kuzeyinde Rusya, Doğusunda Çin, Batısında Özbekistan ve Güneyinde ise Tacikistan bulunuyor.

Orta Asya’nın İsviçresi deniyor Kırgızistan’a. Neden mi ? Çünkü, meşhur Tanrı Dağları Kırgızistan’da bulunuyor ve ülkenin yüzde 65’inden fazlasını sarmalıyor, ki bu da yaklaşık 1.000.000 kilometrekarelik bir alan demek. Bu dağlarda ise Issık Gölü gibi muhteşem göller bulunuyor. Hatta Issık Gölü, dünyanın en büyük dağ gölü olarak biliniyor.

 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2017, 14:40
banner53
YORUM EKLE

banner39