banner15

Kırgızistan Anayasasını masaya yatırıyor

Kırgızistan, yarın başlayacak uluslararası bir toplantıda anayasal denetimin rolünü tartışacak

Kırgızistan Anayasasını masaya yatırıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Issık-Kul’de devlet yönetiminde bulunan üst düzey yetkililer arasında Anayasal denetimin rolü konulu uluslararası bir konferans yapılacak.

Kırgızistan’ın Issık-Kul tatil şehrinde 9-10 Haziran'da, Yargıtay Anayasa Odası tarafından devlet yönetimi güçleri arasında anayasal denetimin rolü konulu uluslararası bir konferans yapılacağı bildirildi.

Haberi Kırgızistan Yargıtay Anayasa Odası basın servisi yayınladı.

Konferansa Azerbaycan, Letonya, Litvanya, Tayland, Moğolistan, Ermenistan, Beyaz Rusya, Bulgaristan, Endonezya, Kazakistan, Kore, Tacikistan, Özbekistan, Rusya, Hırvatistan, Romanya, Türkiye ve Ukrayna Anayasa Mahkemeleri başkanları ve yargıçları katılacak.

Ayrıca konferansa Kırgız Cumhuriyeti Yargıtayı yargıçları, Kırgızistan Devlet Başkanlığı idaresi yöneticileri, Kırgızistan meclisi Milletvekilleri, Başbakan Yardımcıları, devlet kurumları yöneticileri, akademisyenler, uluslararası kuruluşların temsilcileri ve konu uzmanları katılacak.

Konferansın amacı 'Devlet yönetiminin çalışmalarında Anayasal denetim konusunda deneyimlerin paylaşılması ve görüş alışverişinde bulunmak' olarak açıklandı.

Anayasal denetim, anayasayı insan hak ve özgürlüklerini koruması yanında devlet kurumları ve kuvvetler arasında kontrol ve denge sisteminin gerekli bir unsuru olarak görülüyor.

Yerel gözlemcilere göre, bu konferansın Anayasaya neredeyse hiç uyulmayan Orta Asya ülkelerinden birinde yapılması özel anlam arz ediyor.

Güncelleme Tarihi: 08 Haziran 2016, 17:07
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48