Kırgızistan değişimin eşiğinde

Bağımsızlığını kazandığı 1991'den bu yana 25 başbakan değiştiren Kırgızistan'da hükümetin sona ermesiyle yeni bir değişimin yaşanabileceği öne sürülüyor

Kırgızistan değişimin eşiğinde

İbrahim Ali/ Dünya Bülteni

Eski SSCB ülkeleri arasında en fazla hükümetin değiştiği Kırgızistan'da yeni senaryoların yaşanabileceği iddia ediliyor. Nezavisimaya Gazeta köşe yazarı Grigori Mihaylov ülkenin yeni bir değişimin eşiğine geldiğini yazdı.

1991 yılından sonra günümüze kadar ülkede 25 başbakan değişti. Birkaç gün önce de koalisyon hükümeti varlığını sona erdirdi. Yeni bir meclis seçimlerinin yapılabileceğine dair tartışmalar başladı.

“Ar-Namus” ve “Ata-Mekan” koalisyonu Ata-Mekan partisi lideri Ömürbek Tekebayev’in çekilmesinden sonra sona erdi. Önümüzdeki bir ay içerisinde meclisin yeni bir koalisyon hükümeti kurması öngörülüyor.

Ömürbek Tekebayev, hakkında yolsuzluk suçlamaları bulunan Başbakan Jantor Satılbadayev ile çalışmak istemediğini bildirmiş ve çekilmişti. 2010 yılının Haziran ayında ülkenin güneyindeki Oş eyaletinde çatışmalar çıkmış ve yüzlerce insan hayatını kaybetmişti. Başbakanın bölgenin yeniden inşası için ayrılan bütçe desteğini hortumladığına dair çok sayıda iddia ortaya atılmıştı.

Kırgız yasalarına göre meclis üç kere daha koalisyon kurma girişiminde bulunabilir. Her üç girişimin başarısız olma durumunda ise erken seçim kararı alınacak.

Güncelleme Tarihi: 21 Mart 2014, 14:34
banner53
YORUM EKLE

banner39