banner39

Kırgızistan deviriminin kurbanları anıldı

Kırgızistan'da üç yıl önce düzenlenen gösterilerde hayatını kaybeden 87 kişi anıldı

Orta Asya 07.04.2013, 14:48 07.04.2013, 14:48
Kırgızistan deviriminin kurbanları anıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'da, 7 Nisan 2010 tarihinde güvenlik güçleri ile muhalefeti destekleyen göstericiler arasında çıkan çatışmada hayatını kaybeden 87 kişi dualarla anıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bahçesine dikilen, kötüyü iyiden ayırmaya çalışan halkın mücadelesini simgeleyen 7 metre yüksekliğinde siyah-beyaz taş anıtının önünde düzenlenen anma töreninde milli marşın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından dua edildi.

Törene, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, Meclis Başkanı Asılbek Ceenbekov, Başbakan Cantoro Satıbaldiyev ile geçiş dönemin eski cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva katıldı.

Atambayev'in kurucusu olduğu Sosyal Demokrat Partisi (SDP) merkez binasının önünde ve Kırgız Yazar Cengiz Aytmatov'un yattığı Ata Beyit Anıt Mezarlığı'nda da üst düzey yöneticilerin katılımıyla Kur'an-ı Kerim okundu ve dualar edildi.

Atambayev, yayımladığı mesajda, birlik, beraberliğe ve emeğe vurgu yaptı. 24 Mart 2005'teki halk devriminin ardından halkın umutları ve zaferinin çalındığını ifade eden Atambayev, şunları kaydetti:

"Kırgızistan'da 2010 yılına kadar terör ve sindirme yoluyla insanlar susturulmuş ve umutlar tükenmiş görünüyordu. Ancak yağmurlu bir bahar günü 7 Nisan 2010 tarihinde binlerce kişi, çocukların geleceği, hukuk ve adalet için mücadele vererek suçlu rejimi devirmişti."

Kurbanların anılmaya devam edileceğini ve 7 Nisan'ın asla unutulmayacağını belirten Atambayev, 7 Nisan kahramanlarının sayesinde zulüm ve hukuksuzluktan kurtarıldıklarını ve geleceğe umutla bakmaya başladıklarını vurguladı.

OLAYLARIN TARİHÇESİ

Kırgızistan'ın kuzeyindeki Talas kentinde, 6 Nisan 2010'da rejim karşıtı muhalefet valilik binası önünde gösteri yapmak istedi. Polisin engeliyle karşılaşan muhalif temsilciler, halkın desteğini alarak valilik ve emniyet müdürlüğü binalarını bastı. Bunun üzerine bölgeye gönderilen dönemin içişleri bakanı, polis karakolundan kaçan tutuklular tarafından dövüldü. Talas'taki olayları kontrol edemeyen Kurmanbek Bakiyev'in iktidarı, başkentte gece boyunca muhalefet liderlerini tutuklattı.

Ertesi gün liderlerinin serbest bırakılması için Almazbek Atambayev'in başında bulunduğu Sosyal Demokrat Partisi'nin ofisi önünde toplanan halka polis sert müdahale etti. Polis ile göstericiler arasında çıkan çatışmada 87 kişi yaşamını yitirdi, 1500 kişi yaralandı.

Cumhurbaşkanı Bakiyev, memleketi Celalabad'daki Teyyit köyüne kaçmasının ardından Cumhurbaşkanlığı Sarayı göstericiler tarafından işgal edildi. İki gün boyunca Cumhurbaşkanlığı, Meclis Başkanlığı, Başbakanlık binaları yağmalanırken, Başsavcılık binası ile merkez ilçe vergi dairesinin binası ateşe verildi. Merkez ilçede bulunan yerli ve yabancılara ait iş yerleri ve alışveriş merkezleri yağmalanarak çoğu yakıldı. Bir hafta boyunca memleketinde direnen Bakiyev, Rusya ve Kazakistan'ın baskısı üzerine önce Kazakistan'ın Cambul kentine daha sonra Belarus'a sığındı.

İktidarın devrilmesiyle Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümet kuruldu. Parlamenter yönetim sistemine geçişi sağlayan anayasa referandumu yapıldı. Otunbayeva, geçiş döneminin sonunda barış yoluyla iktidarı Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Almazbek Atambayev'e 1 Aralık 2011 tarihinde devretti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?