banner39

Kırgızistan elektrik ihraç edecek ülke arıyor

Kırgızistan, saatte bir milyon kilowat elektrik ihraç etme kapasitesine sahip olduğu halde elektrik satacak ülke bulamıyor

Orta Asya 22.05.2012, 12:59 22.05.2012, 12:59
Kırgızistan elektrik ihraç edecek ülke arıyor

Murat Hayati/ Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan, en büyük doğal zenginliği olan HES aracılığı ile elde edilen elektrik enerjisini istenilen fiyata satmak ve yeni pazar açılımı için ihraç ülkesi arıyor.

Enerji alanında uzman Rasul Umbetaliyev konu ile ilgili yaptığı basın açıklamasında, ülkede barajda biriken su miktarının istenilen değere çıktığını, ancak elektrik enerjisinin satılması için henüz herhangi bir dış ülke ile anlaşma yapılmadığını anlattı. Umbetaliyev Kırgızistan'ın bir ayda saatte bir milyon kilowatt'tan daha fazla elektrik ihraç etme kapasitesinde bulunduğunu ancak alıcı ülkenin bulunmadığını ileri sürdü. Uzman Umbetaliyev, "Elektriğin kesilmemesi için ise baraj suyu da boşuna akıtılacak" dedi.

Toktogul barajından saniyede 8 yüz metreküpe kadar su bırakılacağını kaydeden Umbetalyev, elektrik için alıcı ülke bulunamaması veya satılmaması durumunda enerji sektöründe kriz yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Diğer yandan bügüne kadar Kazakistan'a elekrik ihraç eden Kırgızistan'ın, yeni anlaşmaya göre, bu ülkenin kendi ürün fiyatından 3 kat daha az fiyat teklif ettiği belirtiliyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?