banner15

Kırgızistan ile Özbekistan arasında buzlar eriyor

Kırgızistan Başbakan Birinci Yardımcısı Muhammetkalı Abulgaziyev’in başkanlığında bir heyet, Özbekistan’ın daveti üzerine Kırgız-Özbek işbirliğinin kalkınmasını öngören etkinliklerin düzenlediği bu ülkenin Andican şehrini ziyaret etti.

Kırgızistan ile Özbekistan arasında buzlar eriyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Özbekistan'la Kırgızistan arasında, 10 yılı aşkın süren soğuk rüzgarlar yerini ılık esintilere bırakıyor.

Özbek tarafının daveti ile Kırgızistan sınırındaki Anciyan bölgesinde giden Başbakan Yardımcısı Muhamedkalıy Abulgziyev başkanlığındaki 130 kişilik delegasyon, Özbek yetkililer tarafından, üst düzey ilgiyle karşılandı.

Kırgız-Özbek sınırında, Özbekistan Başbakan Birinci Yardımcısı Adham İkramov tarafından karşılanan Kırgız delegasyonu, 5 otobüsle Anciyan kentinde gezdirildi.

Özbek tarafı, ilk olarak Kırgız delegasyonunu ‘Babur ve Dünya’ müzesine götürdü. Konserin yanı sıra meyve ve sebze sergisi de olan müzenin ardından, Anciyan devlet üniversitesindeki Kırgız filolojisi fakültesine götürülen delegasyon, Özbekistanlı Kırgız diyasporu temsilcileri ile görüşme imkanı buldu.
Çeşitli etkinliklerin ardından yapılan görüşmelerin sonunda iki tarafın sınır bölgeleri valileri, ilişkileri iyileştirme konusunda bir bildiri imzaladılar.

Özbekistan Başbakan Yardımcısı Adham İkramov, Taşkent'in iki ülke arasındaki ilişkilerin iyileşmesi istediğini bildirirken, Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Muhamedkalıy Abulgaziyev de Kırgız tarafının, sık sık görüşerek aradaki sorunları çözmek için masaya oturmaya hazır olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 03 Ekim 2016, 14:49
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35