banner15

Kırgızistan, kış turizmi keşfetti

Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Camankulov, "Turistleri, eşi benzeri olmayan zengin göçebe kültürümüz, dağlarımız, birbirinden güzel manzaralar kış sezonunda cezbediyor" dedi

Kırgızistan, kış turizmi keşfetti

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Orta Asya’da dağları ve gölleri ile dikkat çeken Kırgızistan, kış mevsiminde 7 bin metreyi aşan dağlarıyla kış sporları için geniş olanaklar sunuyor. Ülkenin kuzeyindeki Çuy ve Issık Göl bölgesinde kışın gelmesiyle beyaza bürünen Tanrı Dağı'nda bulunan kayak tesisleri, yerli ve yabancı turistlerin gözdesi oldu. 

Kırgızistan hükümetinin, ekonomik kalkınmaya katkı sağlayan turizm sektöründe çeşitliliğinin arttırılması yönündeki arayışları meyvelerini vermeye başladı.

Turistlere yıl boyunca tarih, kültür, doğa, dağcılık, rafting, yayla ve av turizmi gibi hizmetler sunan Kırgızistan, son dönemde gelişen kayak merkezleriyle komşu ülkelerle rekabet edebilecek seviyeye ulaştı.

Kırgızistan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Azamat Camankulov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ülkede faaliyet gösteren 23 kayak merkezinin, yerli ve yabancı turistlere kapılarını açtığını belirterek, "Kayak merkezlerimiz, turistleri ağırlıyor. Almanlar, Avusturyalılar ve Fransızlar gelmeye başladı. Türkiye'den de misafirlerimizi bekliyoruz." diye konuştu.

Kırgızistan'ın doğası ve ucuzluğu nedeniyle Avrupa'dan gelen turistleri çektiğini ifade eden Camankulov, "Turistleri, eşi benzeri olmayan zengin göçebe kültürümüz, dağlarımız, birbirinden güzel manzaralar kış sezonunda cezbediyor." dedi.

Camankulov, hükümetin, kış sezonunda turizmde alternatiflerin arttırılması yönünde çalışmalarını sürdürdüğünü ifade ederek, bu sezonda dağcılık turizmi için ülkeye 300 bin turist beklediklerini kaydetti.

Kırgızistan'da Karakol, Çunkurçak, Orlovka, Too-Aşuu, Zil, Toğuz Bulak, Nevruz, Oruu-Say, Ak-Taş, Kaşka-Su, Politeh, Susamır, Çon-Taş ve Ski-Tatır'da kayak merkezleri bulunuyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Aralık 2016, 17:12
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48