Kırgızistan müftülüğünde tartışmalı değişim

Kırgızistan Müslüman Din İşleri Başkanı Müftü Çubak Calilov’un sağlık sorunları sebebiyle istifa etmesinin ardından Rahmatulla Egemberdiyev vekaleten müftülüğe atandı

Kırgızistan müftülüğünde tartışmalı değişim

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan'da Müftü Çubak Calilov istifa etmesinin ardından olağanüstü toplantı gerçekleştiren Ulemalar Meclisi, geçici olarak 35 yaşındaki Rahmatulla Egemberdiyev'i müftü vekili olarak seçti.

Ramazan ayı öncesi ve hac döneminin yaklaştığı dönemde yapılan değişikliğin Müslüman Din İşleri Başkanlığı'nda yapılacak reform olarak değerlendirildi. Ulemalar Meclisi bu çerçevede Hac ibadeti oraganizasyonu düzenleyen "Hac ve Umra Vakfı"nın faaliyetini durdurarak, bundan sonraki işlemin müftülük tarafından yürütüleceğini açıkladı.

Müftülük idaresinde yaşanan bu gelişmeler ise Kırgızistan kamuoyunda soru işareti oluşturdu. Bazı vatandaşlar hac ibadeti oraganizasyonunda büyük paralar döndüğünü ve bu nedenle yönetim değiştirildiği gerekçesini ortaya koyarken, bazıları ise İslam dünyasını karıştırmak amacıyla dış güçlerin etkili olduğunu iddia ediyor.

Müftülükte yaşanan bu gelişme ile ilgili olarak Kırgızistan resmi yönetimi tarafından ise hiç bir açıklama yapılmadı.

Güncelleme Tarihi: 18 Temmuz 2012, 17:49
banner53
YORUM EKLE

banner39