banner15

Kırgızistan Özbek şirketlerini kapatıyor

Kırgızistan'ın güneyinde 2010'dan bu yana süren Özbek - Kırgız gerginliği sürüyor. Bölgedeki 53 Özbek şirketi kapatıldı

Kırgızistan  Özbek şirketlerini kapatıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’ın güneyinde 2010’da Kırgız – Özbek çatışmalarının ardından Özbeklere karşı ayrımcılık vakalarının her geçen gün artarak devam ettiği ifade ediliyor.

Orta Asya İnsan Hakları Derneği Başkanı Nadejda Atayeva, dernek tarafından yapılan bir raporu açıkladı. Rapora göre 9 Haziran 2014’te Kırgızistan Çevreyi Koruma Devlet Müfettişliği ülkenin güneyinde 53 küçük işletme tesislerini kapatma kararı verdi. Bu şirketlerin tümünün Özbeklere ait olduğu ve 2010 trajik olaylardan önce de faaliyet gösterdiği açıklandı. Şirketlerin vergilerini düzenleyen firmalar arasında yer alması dikkat çekti. Rapora göre kapatılan şirketler yüzlerce kişiye iş imkanı sağlıyordu.

Atayeva’ya göre Özbeklere ait iş yerlerinin kapatılması 2010 yılı Haziran ayında etnik çatışmalardan etkilenen Oş kentinin ana planlanmasını değiştirme bahanesiyle yapılyor. 2010 olaylarında Özbeklere ait yaklaşık 2 bin ev, 500’e yakın sosyal tesis ve yaklaşık 300 küçük işletme zarar görmüştü.

Özbeklere ait şirketlerin kapanmasındaki yeni dalgalar Kırgızistan güneyine Özbek gazı akışının durdurulması ile bağlı olduğunu düşünenler de varr. Bu bölge 14 Nisan 2014’ten bu yana doğalgaz alamıyor ve Kırgız yetkililer Özbek tarafından konu ile ilgili net bir cevap elde alamadı. Kırgızistan’da yaşayan Özbek girişimciler üzerindeki baskının nedeninin arkasında doğalgaz yasağının olabileceği ifade ediliyor.

Ancak Atayeva, “Kendi halkının haklarını göz ardı eden Özbekistan hükümetinin başka bir ülkenin vatandaşlarının haklarını savunmayı hiç mi hiç istemez” diyerek bu görüşe karşı çıkıyor.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2014, 16:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ali
Ali - 6 yıl Önce

Ağızdan dolma yalan haber yayınlamayın..Kırgızisan'ın güneyindeki, özbekler Özbekistan'daki şartlardan daha iyi imkanlarla yaşıyor...esas özbek lideri Karimov'un ölmesini bekliyor herkez, ölünce de Özbekistan 3 parçaya bölünecek...

banner39

banner50

banner47

banner48