banner15

Kırgızistan, Rus üssünü kapatmaya hazırlanıyor

Kırgızistan lideri Atambaev, ülkedeki Rus askeri üssünü kapatmak istediklerini açıkladı

Kırgızistan, Rus üssünü kapatmaya hazırlanıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkede bulunan Rus üssünün karşılıklı rızayla kapatılacağını açıkladı.

Atambayev, dün gerçekleştirilen yıl sonu değerlendirme basın toplantısında yaptığı konuşmada, Rusya’nın ülkesi için stratejik ortak olarak kalacağını, ancak askeri alanda kendi güçlerine güvenmeleri gerektiğini söyledi.

Rus RIA Novosti ajansından yayınlanan haberde, “Bizim zamanında Gansı'daki ABD hava üssünü kapatmamız doğru bir karar idi. Şimdi böyle bir kararı orada bulunan Rus üssü için de almak istiyoruz. Kırgızistan askeri alanda kendi gücüne dayanmalıdır” dedi.

Şu anda Kırgızistan topraklarında Rusya Federasyonuna ait bir askeri üs bulunuyor. Kırgız-Rus anlaşmalarına göre, bu üste dört Rus askeri tesisi var

Atambayev, bu konuda Rus liderleri ile Kırgız tarafının aynı anlayış içinde olduğunu söyledi. Atambayev, "Tabii ki, bu bazılarının hoşuna gitmeyebilir. Ama ben bu fikrimi Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e söyledim ve beni anladı" ifadesini kullandı

2009 yılında uzatılan iki ülke arasındaki askeri anlaşmanın süresi 49 yıl olarak belirlenmişti. İki tarafın da isteği ile bu anlaşma otomatik olarak yine 25 yıl süreliğine daha uzatılabiliyor.

 

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2016, 11:08
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48