Kırgızistan su kaynaklarına eğildi

Kırgızistan Dışileri Bakanlığı bölgenin su kaynaklarının korunması ve adil dağıtımı için Orta Asya'da bulunan bütün nehirler için ayrı komisyon kurulmasını istedi

Kırgızistan su kaynaklarına eğildi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan Orta Asya'daki nehirler için ayrı ayrı komisyon oluşturulmasını istedi.

Kırgızistan Dışişleri Bakanı Dinara Kemelova Bişkek'te, Orta Asya Bölgesel Çevre Merkezi'nin (OABÇM) direktörü Iskandar Abdullaev ile görüştü. Görüşmede OABÇM himayesinde planlanan iki yeni bölgesel projenin yanı sıra bölgedeki su yönetimi ve çevre koruma alanında mevcut durum hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.

D.Kemelova, OABÇM projelerinin Orta Asya devletlerinin tümünün çıkarlarının gözönünde bulundurulmasının önemine dikkat çekti. 90'ların başında oluşturulan Aral gölünü kurtarma fonu ve bu fona kurumların yeniden reform edilmesinin, bölgede su teminatının adil olarak yapılması için gerekli olduğunu söyledi.

Bu bağlamda Kırgız yetkililer, Orta Asya'da bulunan nehirler konusunda komisyon oluşturulmasını teklif etti.

Görüşmede İskender Abdullayev, yönettiği kurumun Orta Asya’nın 5 ülkesi tarafından kurulduğunu ve onun amacının bütün devletlerin çıkarlarını hesaba katarak projeler üretmek ve hayata geçirmek olduğunu hatırlattı. Abdullayev, Kırgızistan Cumhuriyeti temsilcilerini Almatı şehrinde 20-21 Haziranda yapılacak OABÇM kuruluşunun 15. yıldönümü kutlamalarına katılmaya davet etti.

Güncelleme Tarihi: 04 Haziran 2016, 13:28
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35