Kırgızistan TIR'larına Çin engeli

Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Jamşitbek Kalilov, Çin'in Kırgız plakalı tenteli dorse tırların ülkesine girişini yasakladığını açıkladı

Kırgızistan TIR'larına Çin engeli

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

 Kırgızistan Ulaştırma ve Yol Bakanı Jamşitbek Kalilov, Çin’in Kırgız plakalı tenteli dorse tırların ülkesine girişini yasakladığını bildirdi. 

 Kırgızistan Başbakanlığından yapılan açıklamada, Başbakan Sooronbay Ceenbekov'un, Ulaştırma ve Yol Bakanı Kalilov ve Dışişleri Bakanı Erlan Abdıdayev ile bir araya geldiği ve buluşmada Çin’e yük taşımacılığı yapan yerli tır şirketlerinin durumunun ele alındığı kaydedildi. 

Yapılan açıklamada, toplantıda konuşan Bakan Kalilov'un "Brandalı römork ve tenteli dorse tırların Çin  tarafından herhangi bir açıklamada bulunulmadan engellendiği" görüşüne yer verildi.

Kalilov, bakanlık olarak Çin’den konuya ilişkin açıklama yapması konusunda başvuruda bulunduklarını ve yanıt beklediklerini söyledi.

Açıklamada, tenteli dorse tırların girişinin yasaklanmasıyla ilgili durumu öğrenmek için Çin’e Ulaştırma ve Yol Bakan Yardımcısının gönderilmesinin kararlaştırıldığı da kaydedildi.

 
Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2017, 16:32
banner53
YORUM EKLE

banner39