banner39

Kırgızistan ve Kazakistan dostluğu artıyor

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ilk resmi ziyareti için Kazakistan’a giderek Astana’da Kazak lider Nursultan Nazarbayev ile bir araya geldi

Orta Asya 11.05.2012, 15:12 11.05.2012, 15:21
Kırgızistan ve Kazakistan dostluğu artıyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ilk resmi ziyaretini Kazakistan'a yaptı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in görkemli bir tören ile karşıladığı Atambayev ile samimi bir görüntü ortaya koydu. Atambayev'in Kırgızca, Nazarbayev'in Kazakça konuşarak anlaştığı görüşmede, gümrük, sınır ve bölge güvenliği, dış ticaret, turizm, tarım, enerji ve yatırım konuları ele alınarak değerlendirdi. Başbaşa ve heyetler arası görüşmeden sonra ortak bildiriye imza atıldı.

Her iki lider de ülke ilişkilerinde laftan icraata geçilmesi gerektiğini ortaya koyarak, bundan sonraki adımların daha hızlı ve yapıcı olacağını belirtti. Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev ülkesinin son yıllarda meydana gelen siyasi ve ekonomik açıdan yaşanan gerilemeden sonra yeniden ayağa kalktığını vurgulayarak, kalkınmada kardeş Kazakistan devletinin de desteğini aldığını söyledi.

Atambayev, Kazakistan'ın Kırgızistan'a 30 milyon ABD doları değerinde hibe yaptığını hatırlatarak, yatırım alanlarının arttırılmasını istedi. Kazak lider Nazarbayev ticaret hacmini bu yıl sonuna kadar bir milyar ABD doları olarak gerçekleştirmeyi hedeflediklerini belirterek, Kırgızistan'ın da Gümrük Birliği üyeliğine giriş sürecini var gücüyle destekleyeceklerini ve bu birliğe dahil olunduktan sonra yatırım zemininin genişleyeceğini söyledi. Diğer yandan ticari olanakların kolaylaştırılması açısından tarafların anlaşması çerçevesinde Kırgız vatandaşlarının Kazakistan'da 90 gün kalma izni olduğu belirtildi.

İki ülkenin kültürel alanda işbirliği çerçevesinde ise Kazak halkının en büyük şairi olan Abay'ın heykelinin Bişkek'in bir caddesine dikilmesi, diğer yandan dünyaca ünlü Kırgız yazarı Cengiz Aytmatov'un adının da Kazakistan'ın başkenti Astana'da bir caddeye verilmesi kararı alındı.

Görüşme sonunda Atambayev Kazak lideri ülkesine davet ederken, Nazarbayev'in bu yılın Ağustos ayında Bişkek'e resmi ziyareti gerçekleştireceği öğrenildi.

Öte yandan, Kazakistan'a doğal gaz borcu bulunan Kırgızistan'ın ödemelerini hızlandırarak, Kazakistan'dan bu kaynağın teminin devamını koruyacağı belirtildi.

banner53
Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?