banner15

Kırgızistan'da 83 cumhurbaşkanı adayı

Kırgızistan'da aralarında Başbakan Atambayev ve parti liderlerinin de bulunduğu 83 kişi Cumhurbaşkanlığı için aday oldu

Kırgızistan'da 83 cumhurbaşkanı adayı

Mezgil Isatov/ Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan'da, 30 Ekim'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimi için adaylık başvurusu süresi sona erdi. 

Kırgız Merkezi Seçim Komisyonundan yapılan açıklamada, cumhurbaşkanlığı seçimleri için adaylık başvuru süresinin bugün itibariyle sona erdiğini, toplam 83 kişinin cumhurbaşkanlığı adaylığı için başvuruda bulunduğunu bildirdi. 

Kırgızistan Başbakanı Almazbek Atayev de cumhurbaşkanlığı için adaylığını ilan edenler arasında bulunuyor. Kırgızistan Sosyal Demokrat Partisi listesinden aday olan Başbakan Atauev, seçim Kanununa göre seçim süreci bitinceye kadar başbakanlık görevinden istifa etti. Cumhurbaşkanlığına seçilememesi durumunda başbakanlık görevine geri dönecek.

Söz konusu 83 kişiden 16'sının siyasi parti lideri olduğu ifade edildiği açıklamada, seçim yasasına göre başvurusu kabul edilen adayların kendisini destekleyenlere ait 30 bin imzayı teslim etmesi, 2 bin 500 dolar para yatırması ve Kırgızca dil sınavını geçmesi gerektiği hatırlatıldı. 

Cumhurbaşkanlığına aday olanlar arasında Başbakan ve Sosyal Demokrat Partisi Başkanı Almazbek Atambayev, geçen yılki halk devriminin ardından yeni anayasayı hazırlayan milletvekili ve Ata Meken Partisi lideri Ömürbek Tekebayev, milletvekili ve Ata Curt Milliyetçi Partisi lideri Kamçıbek Taşiyev, eski Bişkek Belediye Başkanı Nariman Tüleyev ile eski Meclis Başkanı ve Bütün Kırgızistan Partisi lideri Adahan Madumarov bulunuyor. 

Cumhurbaşkanlığı seçimleri 30 Ekim 2011'de yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 16 Ağustos 2011, 11:53
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35