Kırgızistan'da altın madeni tartışması büyüyor

Kırgızistan'ın Isık-Köl vilayetinde yerli çete liderlerinin, Kanada şirketi tarafından işletilen Kumtör altın madeni idaresinden yüklü miktarda para talep ettiği görüntüler ortaya çıktı

Kırgızistan'da altın madeni tartışması büyüyor

Murat Hayati / Dünya Bülteni – Bişkek

Kırgızistan'da Kumtör altın madeni ile ilgili tartışmalar, son günlerde ortaya çıkan gizli kamera görüntüleri ile yeni bir boyut kazandı. Mayıs ayı sonunda Isık-Köl Vilayetinin Saruu ve Barskoon kasabası halkını ayaklandırarak işletmenin durdurulması için eylem düzenleyen yerel çete liderlerinin madeni işleten Kanada şirketinden yüklü miktarda para talep ettiği gizli kamera görüntüleri ortaya çıktı. Karakol şehrindeki bir kafeteryada Baktiyar Kurmanov ve Ermek Cunuşbayeva adlı çete liderlerinin Kumtör şirketinin güvenlik personeli Turumbek Düyşenliyev ve şirketin Gelişim Müdürü Kanadalı Duglas Grier'den 3 milyon dolar para talep ettikleri görüntüler yayınlandı.

30 Temmuz'da çekilen gizli kamera görüntüsünde yerli çete liderlerinin söz konusu altın işletmesinin devamı için yüklü miktarda para talep ettikleri görülüyor. Haraççılar, Kırgız hükümeti, hatta devlet başkanının dahi işletmeyi yeniden faaliyete geçirmesinin mümkün olmadığı belirtilerek gerekli miktardaki paranın en kısa zamanda kendilerine verilmesi isteniyor. Aksi halde yeniden halk ayaklanması başlatacaklarını söyleyen ikili, işletmenin kapatılması için güç kullanacaklarını vurguluyor.

Kanadalı yetkili Duglas ise taleplerin yerine getirtilmesi için belgelere dayalı işlemlerin yapılması gerektiğini ima ederek, yüklü miktardaki paranın bu şekilde verilmesinin mümkün olmadığını söylüyor. Para için net karar beklediklerini vurgulayan yerli çeteciler ise muhalif liderlerle birlikte ülke genelinde işletmenin durdurulması için kapsamlı eylemlerin yapılacağını belirtiyor.

Öte yandan Kırgızistan hükümeti görüntülerin ortaya çıkması üzerine yerli çetecilerin ifadesinin alınacağını açıkladı. Kumtor şirketi tarafından yapılan açıklamada ise gizli çekimin devlet güvenlik güçlerinin işbirliğinde gerçekleştirildiği ileri sürüldü. 

Kırgızistan'da yaklaşık 20 yıldır faaliyet gösteren Kanadalı "Centerra Gold" şirketi tarafından işletilen "Kumtor" maden ocağı, Kırgızistan'ın en büyük devlet geliri olarak biliniyor. Önceki hükümetler ile birkaç defa ikili anlaşmalar yaparak işletmesini devam ettiren Kumtör, yeni, hükümet zamanında ise bölge halkının protesto eylemleri ile karşılaşmıştı. Özellikle geçtiğimiz yıl sonunda muhalif Ata Curt Partisi Başkanı Kamçıbek Taşiyev, Eşbaşkan Sadır Caparov ve Meclis Başkan Vekili Talant Mamıtov'dan oluşan bir grup, hükümet karşıtı eylem düzenleyerek Kumtör işletmesinin tamamen devletleştirilmesini talep etmişti. 

Diğer yandan Kırgızistan Hükümeti de Kumtor altın madeni işletmesi ile ilgili yeni anlaşma yapma hazırlıklarını sürdürüyor. Muhalefet ise maden ocağının çevreye zarar verdiğini söyleyerek ocağın faaliyetinin durdurulmasını istiyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2013, 09:18
banner53
YORUM EKLE

banner39