Kırgızistan'da başbakan adayı belirlendi

Kırgızistan'da koalisyonu kurmakla görevlendirilen partiler başbakanlık görevine Coomart Otorbayev'i resmen aday gösterdi

Kırgızistan'da başbakan adayı belirlendi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan'da Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in koalisyon hükümetini kurmakla görevlendirdiği Sosyal Demokrat Parti, Sosyalist Ata Meken Partisi ve Ar-Namıs Partisi, "Devlet İlkesinin Güçlendirilmesi" adını verdikleri koalisyon hükümetinde başbakanlık görevine Coomart Otorbayev'i resmen aday gösterdi.

Sosyal Demokrat Partisi Meclis Grup Başkanı Çınıbay Tursunbekov, meclis genel kurulunda koalisyondaki üç partinin başbakanlık için ortak adayının Coomart Otorbayev'in olduğunu bildirdi.

Bişkek doğumlu 59 yaşındaki Coomart Otorbayev, 1978 yılında Leningrad Devlet Üniversitesi Fizik ve Matematik Bölümü'nden mezun oldu. Otorbayev, 2006-2011 yılları arasında Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası'nda kıdemli danışman olarak çalıştı. Otorbayev, yaklaşık iki yıldır ekonomi ve yatırımlardan sorumlu Başbakan Birinci Yardımcılığı görevinde bulunuyordu. 

Kırgızistan'da 18 ay iktidarda kalan ve yine Sosyal Demokrat Parti, Ar-Namıs Partisi ve Ata Meken Partisi'nden oluşan koalisyon hükümetinden geçen ay Ata Meken Partisi'nin çekilmesi üzerine Cantoro Satıbaldiyev başkanlığındaki hükümet düşmüştü.

Güncelleme Tarihi: 02 Nisan 2014, 10:08
banner53
YORUM EKLE

banner39