banner39

Kırgızistan'da Çin ortaklığıyla yeni altın madeni açıldı

Kırgızistan'da yaklaşık 65 ton altın rezervi bulunan maden, Kırgız Çin ortataklığı ile üretime başladı...

Orta Asya 31.07.2015, 15:15 31.07.2015, 15:20
Kırgızistan'da Çin ortaklığıyla yeni altın madeni açıldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’da Kırgız-Çin ortaklığıyla altın madenini işleyen yeni bir fabrika açıldı.

Kırgızistan Başbakanı Temir Sariev Kemin ilçesine inşa edilen Altınken altın fabrikasının açılışına katıldı. Kırgız Başbakan açılış konuşmasında yeni fabrikanın Kırgız ekonomisinin ilerlemesinde önemli bir proje olduğunu söyledi.

Yeni altın fabrikasının Sovyet zamanında temeli atılan "Taldı-Bulak Leveberecni" altın madeninin yeniden ihaleye açılması sonucunda inşa edildiği bildirildi. İhaleyi "Altınken" adı verilen Kırgız-Çin şirketi kazanmıştı.

Kırgızistan hükümetine göre yaklaşık 65 ton altın rezervi bulunan bu maden devlete ciddi miktarda gelir sağlayacak.

Sariev konuşmasında, "2011-2015 yıllarında bu madenden devlet 500 milyon somdan fazla gelir elde etti. Fabrika tam olarak çalışmaya başladıktan sonra her sene 400 milyon Som gelir beklemekteyiz. Bu paralardan 50 milyon yerel bütçeye aktarılacak. Burada çalışmakta olan binden fazla işçinin 800’den fazlası yerli halktan oluşuyor. Bu yılın sonuna kadar yine 1 ton altın üretmeyi planlıyoruz” dedi.

Kırgızistan maden kaynakları zengin olan bir ülke. Ülkede altın, bakır, kalay, alüminyum ve karbon üreten 30’dan fazla fabrika var.

Kırgız başbakan daha fazla maden fabrikası açılması ve bununla mahalli halka iş temin edilmesi için yabancı yatırımcılar ile yakın çalışma içinde olduğunu bildirdi.

Yorumlar (0)
24
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?