Kırgızistan'da doğalgaz sıkıntısı

Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'e 1 Ağustos'a kadar doğalgaz verilemeyeceği bildirildi

Kırgızistan'da doğalgaz sıkıntısı

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Kırgızistan'ın geneline doğalgaz sağlayan KırgızGaz şirketinin, Rusya Gazprom şirketine satılmasının ardından devir teslim çalışmaları sürerken, başkent Bişkek doğalgazsız kaldı.

KırgızGaz şirketinden yapılan açıklamada, başkentte doğalgaz kesintisinin sonbahar-kış hazırlıklarından dolayı kaynaklandığı belirtilirken, 1 Ağustos'a kadar Bişkek'e doğalgaz verilmeyeceği ifade edildi.

Bu arada, Rusya ile yapılan anlaşma çerçevesinde, Gazprom'un, KırgızGaz şirketini 1 dolara satın almasının ardından Kırgızistan'ın güneyindeki eyaletlere nisan ayından bu yana doğalgaz verilemiyor.

Özbekistan, KırgızGaz'ın el değiştirmesini gerekçe göstererek, doğalgaz akışını 2,5 ay önce durdurdu. İki aydan fazla doğalgaz alamayan Kırgızistan'ın güney kentlerinde sosyal gerginliğe fırsat vermemek için Özbekistan'ın doğalgaz vermesi için yapılan girişimler ise sonuçsuz kaldı.

Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev, ülkedeki doğalgaz sıkıntısı ile ilgili olarak bir süre önce yaptığı açıklamada, "Ben vatandaşlarımdan sabırlı olmalarını istiyorum. Görüyorsunuz doğalgazsız kaldık. Komşumuzdan anlayış bekledik. Ama biz bundan sonra diz çökmeyeceğiz. Bağımsız bir devlet olmak için bu tür zorluklarla karşılaşmak zorundayız" ifadelerini kullanmıştı.  

Güncelleme Tarihi: 01 Temmuz 2014, 16:49
YORUM EKLE

banner33

banner37