Kırgızistan'da muhalefet eylemi

Vekilleri hakkındaki suç duyurusunun asılsız olduğunu savunan Ata Meken Partisi taraftarları, meclis inceleme komisyonuna karşı eylem düzenledi

Orta Asya 13.02.2013, 15:15 13.02.2013, 16:22
Kırgızistan'da muhalefet eylemi

Murat Hayati / Dünya Bülteni

Kırgızistan'da 2010 yılında yaşanan devrim sırasında meydana gelen yağmalamalarla ilgisi olduğu açıklanan bazı milletvekilleri hakkındaki suçlamalar üzerine, Ata Meken Partisi (AMP) taraftarları, vekillerinin suçsuz olduğunu savunarak meydanları doldurdu.

Başkanlık ve parlamento binası önünde toplanan binlerce parti taraftarı, başta parti lideri Ömrbek Tekebayev, vekiller Bolot Şer, Turat Madılbekov ve Raykan Tölögönov hakkındaki yağmacılık suçlamalarının asılsız olduğunu söyleyerek, bu yöndeki meclis komisyon raporunu kınadı. Eylemle eş zamanlı olarak meclis oturumunda da, savcılık ve güç organlarının katılımı ile gerçekleşen toplantıda, inceleme Komisyonu Başkanı Ata Curt Parti milletvekili Kurmanbek Osmonov, açıklamasında, söz konusu Ata Meken parti vekillerin yağmalama olaylarıyla doğrudan ve dolaylı ilgisinin bulunduğu iddialarını yineledi.

Meydanı dolduran eylemcilere eşlik eden Ata Meken Parti vekilleri, kendileri için yapılan suç duyurusunun asılsız olduğunu, inceleme komisyonunun da tek taraflı davrandığını söyledi.

Mitingde konuşan Ata Meken Partisi Başkanı Ömürbek Tekebeyav, 7 Nisan 2010 yılındaki halk hareketi ile yapılan iktidar değişikliğinin yağmacılık gibi kötü bir olayla anılması girişiminin muhalefetin çalışması olduğunu iddia etti. Tekebayev, adil kararı mahkemenin vereceğini, ancak devlet başkanının da bu duruma karşı dengeli tavır sergileyeceğinden emin olduğunu kaydetti.
Ellerinde parti bayrakları ve pankartlar taşıyan taraftarlar, emniyet ekiplerinin gözetimi altında olaysız olarak meydandan ayrıldı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?