banner39

Kırgızistan'da özgürlük heykeli çalındı

Kırgızistan'da 2010 yılında öldürülen gazeteci Genadi Pavlyuk'a ait, basın özgürlüğünü simeleyen heykel çalındı

Orta Asya 21.05.2012, 13:23 21.05.2012, 13:23
Kırgızistan'da özgürlük heykeli çalındı

Murat Hayati/ Dünya Bülteni - Bişkek

Kırgızistan'da Özgür basını simgeleyen gazeteci heykeli çalındı.

Kırgızistan'da 2010 yılında halk devriminden sonra geçici hükümetin başına geçen Ata Mekan Partisi tarafından önceki yıl Kazakistan'da öldürülen Kırgızistanlı gazeteci Genadi Pavlyuk'un heykeli kimliği belirsiz kişiler tarafından çalındı.

Kırgızistan İçişleri Bakanlığı hırsızlık olayının gece saatinde meydana geldiğini belirterek heykelin bulunduğu mekandan 50 metre uzakta parçaların bulunduğunu açıkladı. Şehrin merkezine dikilen heykelin çalınması ile ilgili bakanlık polis ekiplerince arama çalışmaları başlattı.

Bakırdan yapılan heykelin 250 kilo ağırlığında olduğu belirtildi. Ata Mekan Parti üyesi ve milletvekili Asiya Sasıkbayeva hırsızların bakırı satmak amacıyla çaldığını savunuyor.

Rus asıllı Kırgızistan vatandaşı olan Genadi Pavlyuk'un Kurmanbek Bakiyev yönetimine muhalif Ata Mekan Partisi ile irtibatlı olarak haber sitesini açmayı planlıyordu. Pavlyuk 2009 yılında Kazakistan'ın Almatı şehrinde kolları ve bacakları bağlı olarak çok katlı binadan atılmıştı. Ağır yaralanarak, hastaneye kaldırılan Pavlyuk 6 günden sonra hayatını kaybetmişti.

Basında özgürlüğü simgeleyen Pavlyuk'un heykeli çalınırken, mermer zeminin ise "Özgürlük için kelimeyi dökene" yerinde kaldığı bildirildi.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?