banner39

Kırgızistan'da Uranyum madenciliğinin yasaklanmasına uzmanlardan tepki

Kırgızistan'da uranyum madenciliği yasaklanması kararı bağımsız uzmanlarca eleştirilerek, “ Yasa, ülke için zararlı ve korkunç" yorumunda bulunuyorlar.

Orta Asya 05.11.2019, 16:29 18.12.2019, 15:27
Kırgızistan'da Uranyum madenciliğinin yasaklanmasına uzmanlardan tepki

Kırgızistan'da geçtiğimiz hafta alınan uranyum ve toryum yataklarının araştırılması ve çıkarılmasını yasaklama kararına uzmanlardan tepki gecikmedi.

Bağımsız uzman Alik Zhanuzakov, “ Yasa, ülke için zararlı ve korkunç. Bu, madencilik endüstrisi ve tüm endüstri sektörünün imhasıdır!  Dünyada, sadece yedi ila sekiz ülke uranyum üretimiyle ilgileniyor. Bu listeden aptalca çıkabiliriz. Örneğin, komşularımız uranyum madenciliğinde lider Kazakistan, küresel pazarın yüzde 34'ünü elinde tutuyor, Özbekistan - yaklaşık yüzde 8, Rusya genellikle zenginleştirme ve üretimde dünya lideri! Ve biz bu pazarı gönüllü olarak ve düşüncesizce bırakmak istiyoruz." dedi.

Meclis Genel Kurulu'nda, ülkede uranyum ve toryum yataklarının keşfi, incelenmesi ve çıkarılması ile ilgili faaliyetleri yasaklayan yasa tasarısı 31 Ekim tarihinde kabul edildi.

Kırgızistan meclisi, uranyum ve toryum yataklarının araştırılması ve çıkarılmasını yasaklama kararı aldı.

Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un yasayı onaylaması halinde, ülkede uranyum yataklarının keşfi, incelenmesi ve çıkarılması için daha önce verilen lisanslar da iptal edilecek.
Yasayla, hükümete, ülke mevzuatına uygun olarak, uranyum ve toryum yataklarında çalışan veya yakınında yaşayan insanların yaşamlarına veya sağlıklarına yönelik tehditleri önleme, radyasyon ve çevre güvenliğini sağlamak için tedbirler alması talimatı verildi.

Ne olmuştu?
Kırgızistan hükümetinin 2010'da verdiği işletme ruhsatı ile 2016'da ruhsatını uranyum üretimine çeviren 'YurAsya Kırgızistan' adlı Kanada-Kırgızistan ortaklığındaki şirketin çalışmaları, Nisan ayında ülkenin kuzeyindeki Kırgız halkının tepkisini çekmişti.

Bunun üzerine harekete geçen hükümet, cevher alanında 3 buçuk ton uranyuma ulaştıklarını bildiren şirketin lisansını askıya almıştı.

Kaynak: 24.kg

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?