banner39

Kırgızistan'da yas

Kırgızistan’ın güney bölgesi Oş ve Celalabad’ta meydana gelen Kırgız Özbek etnik kavgasında ölenlerin anısı için Hazıran ayı boyunca eglence proğramları yasaklandı.

Orta Asya 26.05.2012, 15:02 26.05.2012, 16:09
Kırgızistan'da yas

Murat  Hayati / Dünya Bülteni- Bişkek

Kırgızistan’ın güney bölgesi Oş ve Celalabad’ta meydana gelen Kırgız Özbek etnik kavgasında ölenlerin anısı için Hazıran ayında yerel halkın eğlenmesi engelleniyor.

Oş Belediye Başkan yardımısı Dastan Hocayev, kavgada hayatını kaybedenleri anısı olarak Haziran’da eğlence merkezlerinin kapalı tutularak, bugünleri hatırlatan kavganın yerine barışın yerleşmesi için dostluk ilişkilerini pekiştiren programlar düzenleneceğini açıkladı. Hocayev, şehrin ve bölgenin çeşitli yerlerinde sempozyum, kenferans ve yuvarlak masa toplantıları oluşturalacağını ve Müslüman iki kardeş milletin birliği ve bareber yaşamı için etkinlikler düzenleneceğini de belirtti.

2010 yılında meydana gelen kavgada hayatını kaybedenler için dikilen “Anaların göz yaşı” anıtında da, bir anma programı tertip edilecek, şehir meydanında ise Kuran-ı Kerim okutularak ölenlerin ruhuna bağışlanacak. 

Diğer yandan yine bugünün anısı için şehirde ülkenin en büyük camiisi olan Hz. Süleyman Too Camii de 10 Haziran'da ibadete açılacak.

2 yıl önce Haziran ayında meydana gelen Kırgız Özbek etnik kavgasında yüzlerce insan hayatını kayberken, binlercesi de ağır yaralanmıştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?