banner39

Kırgızistan'da yeni camiye izin yok

Kırgızistan'da inşaatı devam eden camilerin tamamlanması için bir süre yeni camilere izin verilmeyecek, yeni cami yaptırmak isteyen hayırseverler inşaatı devam edenlere yönlendirilecek...

Orta Asya 12.12.2015, 14:08 12.12.2015, 14:34
Kırgızistan'da yeni camiye izin yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Kırgızistan’da bir süre yeni cami inşaatına izin verilmeyeceği, cami yaptırmak isteyenlerin bağışlarını inşaatına başlanmış fakat tamamlanamayan camilere vermelerinin talep edileceği açıklandı.

Kırgızistan Müftüsü Maksatbek Haci Toktomuşev gazeteciler ile yaptığı toplantıda ülkedeki camilerle ilgili bilgi verdi. Müftüye göre, ülkede şu anda 2 bin 662 cami hizmet veriyor. 563 cami ise halen kayıt sürecinde bulunuyor.

Toktomuşev toplantıda “Bu camilerin kaydı çeşitli nedenlerden dolayı durdurulmuştur. Bunlar belgelerin yeterli olmaması, arazının ihtilaflı olması gibi nedenlerdir” dedi.

Kırgızistan Müftülüğü daha önce bu ülkedeki imamların ayda bir defa dini radikalizm, aşırılık ve halkın dini eğitimi konusunda müftülüğe rapor vereceğini duyurmuştu.

banner53
Yorumlar (1)
süleyman sönmez 6 yıl önce
Ruslar sizin ateist, ya Budist veya Hristiyan olmanızı ister. Dedelerinizin dini olan islamiyeti istemez. Ondan korkar. Halbuki büyük ceddiniz Satuk Buğra Han 1100 yıl önce Müslümanlığı milletiyle birlikte isteyerek kabul etmişti.
19
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?